FN Brno: Realistické modely dětské páteře pomáhají lékařům plánovat léčbu skoliózy

08.02.2022 17:23 | Tisková zpráva

Mezioborový projekt VUT a Fakultní nemocnice Brno se po čtyři roky věnuje prostorové analýze silového zatížení deformované páteře. Využívá k tomu nejen umělou inteligenci, ale také realistické 3D modely, které přispívají lékařům k plánování léčby skoliózy a poskytují operatérům možnost přesné přípravy, zkoušky a následné aplikace léčebného postupu.

FN Brno: Realistické modely dětské páteře pomáhají lékařům plánovat léčbu skoliózy
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Skoliózu lze charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu se sklonem a posunem obratlů. „Skolióza je nejčastější deformita páteře v dětském věku. Jenom její včasná léčba může zásadně ovlivnit potíže v dospělosti. Výsledky konzervativní terapie bohužel vždy nestačí, při určitém stupni zakřivení je tedy nutné přistoupit k operaci,“ vysvětluje MUDr. Milan Filipovič, Ph.D., z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno a LF MU. V případě progredující deformity je proto nezbytné zasáhnout operativně co nejdříve, dokud je zasažená oblast co nejmenší. K tomu přispívá prostorová analýza silového zatížení deformované páteře, která dokáže navést k co nejefektivnější variantě možné nápravy s co nejmenším zásahem, což je pro léčbu zásadní a zvyšuje se tím pravděpodobnost, že se páteř bude vyvíjet v normálních intencích.

S nápadem a požadavkem vytvořit trojdimenzionální model dětské páteře, který by operatérovi napověděl, jak by operace měla přesně vypadat, aby zákrok zasáhl co nejmenší úsek páteře a neovlivnil tak její další růst, přišel doktor Filipovič oslovit kolegy z VUT. „S Fakultní nemocnicí Brno spolupracujeme dlouhodobě, výsledkem je řada zajímavých projektů. V tomto případě jsme se žádostí u Agentury zdravotnického výzkumu uspěli před čtyřmi lety. Naším úkolem bylo zpracovat získaná data z CT a magnetické rezonance s použitím umělé inteligence. Výzkumníci z Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky a Ústavu telekomunikací nejdříve optimalizovali metody obrazové segmentace, aby mohli vytvořit 3D model páteře. S modelováním rozložení mechanických sil jim poté pomohli kolegové z Fakulty stavební,“ shrnul zapojení brněnské techniky do projektu jeho vedoucí projektu doc. Ing. Jan Mikulka, Ph.D., z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj hledá cesty k podpoře duševního zdraví na školách

22:31 Jihočeský kraj hledá cesty k podpoře duševního zdraví na školách

Sexuální zneužívání v rodině, deprese, hromadné sebepoškozování a dokonce ohrožování spolužáků střel…