V péči svatoanenských ortopedů je 23 letý pacient, kterému před rokem odstranili celou lopatku pro nádor. Jedná se o levou končetinu s těžkým funkčním omezením a těžkým kosmetickým defektem. Rameno nemá svoji konturu, funkce ramenního kloubu je nulová, protože hlavice pažní kosti se nemá o co opřít. Vzhledem k věku pacienta a funkčnímu omezení bylo rozhodnuto o rekonstrukci. Jediným možným způsobem byla náhrada lopatky vč. ramenního kloubu.
„Operace trvala 3 hodiny, jednalo se o složitou operaci, navíc v ČR jedinečnou. Bylo nutné vypreparovat zádový sval a jím překrýt umělou lopatku,“ sdělil Tomáš Tomáš a doplnil: „Náhrada lopatky byla pro pacienta vyrobena na míru, je z titanu a postříbřená z důvodu minimalizace infekce. Je vyrobena pomocí 3D tisku.“
„Svatoanenská ortopedie je specifická tím, že zde léčíme nádorové onemocnění pohybového aparátu. Tato problematika se řeší v republice pouze ve FNUSA a v Praze,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Přirozená spádová oblast pro FNUSA je tedy Morava a část Čech. Řešíme zde také vážné případy onkologicky nemocných dětí, protože svatoanenská nemocnice má školený personál, vybavení, instrumentária a protetiku. Děti mladší pěti let jezdí ortopedi operovat do dětské nemocnice, především kvůli anestezii, která je u takto malých dětí velmi specifická.
náhrada lopatky
RTG po implantaci lopatky a ramenního kloubu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva