Finanční správa: Kompenzační bonus končí, bilance - 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard

03.08.2021 13:04 | Zprávy

Včerejším dnem skončil termín pro podávání žádostí o kompenzační bonus. Od jeho spuštění v roce 2020 vyřídila Finanční správa více než jeden milion žádostí za jarní a 834 tisíc žádostí za podzimní bonusové období a v roce 2021 pak téměř 577 tisíc žádostí o nový kompenzační bonus.

Finanční správa: Kompenzační bonus končí, bilance - 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Program byl určen živnostníkům, společníkům malých s. r. o. a „dohodářům“, kterým Finanční správa vyplatila bonusy ve výši necelých 44 miliard korun. Kompenzační bonus se tak stal jednou z nejefektivnějších státních podpor a pomohl drobným podnikatelům překonat náročné období. S příchodem první vlny epidemie koronaviru v roce 2020 začala Finanční správa vyplácet živnostníkům a dalším podnikatelům kompenzační bonus ve výši 500 Kč za kalendářní den, kdy bylo jejich podnikání omezeno či zakázáno vládními opatřeními. Na podzim 2020 pak postihla Českou republiku druhá vlna pandemie a Ministerstvo financí připravilo pro podnikatele další pomoc ve stejné výši. V únoru 2021 byla schválena nová podoba kompenzačního bonusu, kterou se bonus navýšil až na 1 000 Kč za kalendářní den.

graf

„Během epidemie jsme museli přeřadit a zaškolit stovky zaměstnanců na zpracovávání žádostí a vyplácení bonusů. Kompenzační bonus se během pandemie stal nepostradatelnou podporou pro podnikatele a živnostníky, což dokazují nejenom statistiky zpracovaných žádostí a vyplacených prostředků, ale i hodnocení od Hospodářské komory, která kompenzační bonus vyhodnotila společně s programem Antivirus za nejúspěšnější formu státní podpory během prvních dvou vln epidemie,“ uvádí generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

graf

Žádosti o kompenzační bonus bylo možné podávat e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně. Pro tuto příležitost byla i speciálně vytvořena webová aplikace, jejíž využití urychlilo zpracování i následné vyplacení bonusu a umožňovalo automatický výpočet nároku na bonus. Novinkou v letošním roce pak bylo odeslání online žádosti prostřednictvím nově spuštěného Online finančního úřadu dostupného ze stránky ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…