Projekt podpořil téměř 4 500 účastníků, z nichž více než 600 využilo i možnost individuálního pracovního, občansko-právního či finančního poradenství. Za celou dobu realizace projektu proběhlo 300 dvoutýdenních intenzivních kurzů v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, a to v 63 obcích, kde má svá kontaktní pracoviště Úřad práce ČR.
Projekt byl zaměřen na to, aby prostřednictvím vlastního vzdělávacího programu v modulech finanční gramotnost, občanská gramotnost a měkké dovednost, který byl vytvořen na základě znalosti cílové skupiny, pomohl nezaměstnaným v efektivním využívání nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a k tomu, aby čelili problémům, které jim ve vstupu či návratu na pracovní trh brání.
„Důvodem pro realizaci projektu byla podpora především dlouhodobě nezaměstnaných, jejichž znalosti a dovednosti často nesplňují požadavky zaměstnavatelů. Tito lidé se potýkají s nejrůznějšími kumulovanými problémy, nejčastěji se jedná o předlužení, chybějící základní sociální kompetence, zdravotní postižení, nedostatečnou či zastaralou kvalifikaci nebo třeba rozsáhlé a dlouho neřešené problémy osobního charakteru,“ přiblížila cílovou skupinu projektu jeho gestorka Michaela Svobodová, a dodala: „Smyslem projektu bylo prostřednictvím vzdělávání a následného individuálního poradenství tyto překážky odstraňovat.“
„Projekt doplňuje dlouhodobou praxi Úřadu práce ČR, který podporuje finanční gramotnost uchazečů o zaměstnání prostřednictvím celé řady projektových a poradenských aktivit. V tomto ohledu je tedy spolupráce s FDV velmi důležitá. Osobně vnímám za zásadní možnost prohloubení finanční gramotnosti našich klientů, kterou jim tento projekt zajistí. Je to cesta, jak zamezit tomu, aby se ocitli v dluhové pasti. Popřípadě z ní dokázali vystoupit a naopak se snažili, aby zaměstnání či samostatná výdělečná činnost a podobně pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu,“ upozornila generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Účastníci kurzů hodnotili svoji účast a přínos projektu velice kladně. Oceňovali především praktické a užitečné informace týkající se jejich vlastních problémů, informace o právech, ne jenom o povinnostech, příjemnou atmosféru a partnerský přístup lektorů.
Následovníkem projektu Prokop – východ je Prokop – central, který od roku 2017 realizuje své aktivity v Jihočeském, Libereckém, Ústeckém, Středočeském kraji a v Praze a bude ukončen v roce 2020. Připraven k realizaci je také třetí projekt PROKOP zkráceně nazvaný „středozápad“, který zahrne zbývající kraje České republiky a měl by také zajistit pokračování aktivit v Moravskoslezském, Olomouckém a Libereckém kraji až do roku 2021.
Projekt Prohlubování kompetencí pro zvýšení zaměstnatelnosti (PROKOP – východ)
Projekt realizuje od 1. 3. 2016 do 28. 2. 2019 Fond dalšího vzdělávání, státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Je financován pomocí ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva