Návrhy, představy i požadavky živnostníků a podniků k formování a realizaci hospodářské politiky nové vlády představil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na dnes probíhajícím celostátním sněmu podnikatelů v Brně. Dokument Cesta ke svobodnému podnikání a prosperitě shrnuje 34 jejich podnětů v pěti oblastech – trhu práce, podnikatelském prostředí a daní, udržitelnosti ekonomického a sociálního prostředí, bezpečnosti a obchodních vztazích se zahraničím a také v infrastruktuře.
„Dnes nejproblematičtější oblastí je bezesporu trh práce. Na předních místech žebříčku největších bariér rozvoje podnikání v České republice se dlouhodobě drží bez ohledu na velikost firmy nebo na obor podnikání,“ připomněl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podnikatelé proto doporučují nové vládě, která vzejde z letošních voleb, aby zaměstnavatelům snížila sazbu pojistného na sociální zabezpečení alespoň o dva procentní body, podpořila částečné úvazky zrušením doplatku do minimálního pojistného, zatraktivnila práci na dohodu o provedení práce zvýšením limitu z 10 na 15 tisíc korun měsíčně nebo zrušila v soukromém sektoru zaručené mzdy.
Šéf Komory mimo jiné také apeloval na reformu vzdělávacího systému a užší spolupráci škol s podnikateli. „Na trhu práce se ve velké míře objevuje nesoulad mezi kvalifikacemi, které poptávají zaměstnavatelé, a těmi, které nabízejí pracovníci,“ vysvětlil. Hospodářská komora proto navrhuje, aby stát začal monitorovat potřeby pracovního trhu, tedy koho zaměstnavatelé potřebují, v jaké pozici a s jakou kvalifikací. Komora uvedla, že je připravena předložit návrh legislativní úpravy, která by zafixovala systém celoživotního učení. Zaměstnancům by umožnil zvyšovat jejich znalosti a dovednosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva