Hospodářská komora vládě doporučuje, aby cenu benzinu a nafty snížila skrze ČEPRO

09.03.2022 13:30 | Tisková zpráva

Hospodářská komora navrhuje řešení, jak snížit cenu pohonných hmot u čerpacích stanic

Hospodářská komora vládě doporučuje, aby cenu benzinu a nafty snížila skrze ČEPRO
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora České republiky v souvislosti s rostoucími cenami pohonných hmot u českých čerpacích stanic doporučuje vládě, aby stát uplatnil svá vlastnická práva ve firmě ČEPRO, který je jedním z největších velkoobchodníků s palivy v České republice a zároveň provozuje síť s 200 čerpacími stanicemi, čímž by ovlivnil cenu pohonných hmot na trhu. 

Podle Hospodářské komory stát může legitimně požadovat, aby ČEPRO na svých čerpacích stanicích prodávalo benzin a motorovou naftu s přiměřenou marží a stejně tak, aby v rámci velkoobchodního styku prodávalo odběratelům pohonné hmoty s definovanou marží. Díky tomu budou čerpací stanice ČEPRA držet minimální, ale náklady pokrývající, cenovou hladinu.

„A protože jich je na trhu dostatek, cenově ovlivní své okolí. A i kdyby někdo prodával výrazně dráž, zákazníci si budou moci zvolit, jestli budou tankovat u drahého prodejce, nebo u prodejce s „normální“ cenou. Stejně to bude fungovat na velkoobchodní úrovni, přes distributory se zastropovaná cena dostane k nezávislým čerpacím stanicím,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Hospodářské komory bude ale klíčové, aby stát stanovil, co je považováno za přiměřenou marži.

ČEPRO vlastní a provozuje největší českou síť čerpacích stanic pod obchodní značkou EuroOil. V současné době provozuje 200 čerpacích stanic po celém území České republiky, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic a čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot.

Problematikou rostoucích cen se mimo jiné zabývalo dnešní zasedání prezidia Hospodářské komory, které diskutovalo vedle zmíněného tržně konformního řešení i možnosti netržních regulačních nástrojů ke snížení ceny pohonných hmot a energií. Rusko-ukrajinský válečný konflikt podle Hospodářské komory ukazuje, jak klíčová je mezinárodní koordinace humanitárního, sociálního a vojenského postupu.

„Proto i případné efektivní nasazení netržních, zejména cenových a daňových opatření, musí být podmíněno dohodou v Bruselu. Vláda by měla přesvědčit ostatní členské státy EU, aby byla jednotlivým zemím postoupena co nejrozsáhlejší pravomoc přizpůsobit se lokální situaci prostřednictvím vlastních národních opatření, která by v této bezprecedentní mezinárodní krizi na časově omezenou dobu zrušila či podstatně redukovala harmonizovaná pravidla vnitřního trhu EU,“ doplňuje Vladimír Dlouhý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŠMT: Dlouhodobý záměr vzdělávání se daří úspěšně naplňovat

11:27 MŠMT: Dlouhodobý záměr vzdělávání se daří úspěšně naplňovat

Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023-2027 má za sebou rok …