Výměna nevratně poškozených prvků je přijatelná i při uvážení památkové hodnoty mostu situovaného v území Pražské památkové rezervace. ČNK ICOMOS oceňuje i postoj ministra dopravy Martina Kupky, který podmiňuje další postup souhlasem Centra světového dědictví UNESCO.
Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS se seznámil se studií obnovy mostu představenou Nadačním fondem Vyšehradský most. Podle studie je po podrobném zkoumání skutečného stavu nutné vyměnit pouze menší část, přibližně 15 procent, hmoty mostu. Pracuje tak s ponecháním většiny původní materie, která vyžaduje pouze očištění a obnovení protikorozní ochrany. Bere zároveň v potaz nutnost individuálního přístupu ke každému prvku. Ve studii navržená výměna, nebo oprava příliš poškozených součástí mostu není v rozporu s dosavadními poznatky a postupy péče o hmotné kulturní dědictví. Studie obnovy také počítá se zachováním původních pilířů mostu, tedy nedílnou součástí památky, a jejich důkladnou opravou.
„Navržený konzervativní přístup při rehabilitační intervenci obnovy železničního mostu na Výtoni z pohledu památkové péče naprosto vyhovuje. Zároveň neporušuje žádná ustanovení zákona o státní památkové péči ani další závazné dokumenty o ochraně kulturního dědictví," uvedl prezident komitétu Martin Horáček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva