„Počítačem navigovaná chirurgie umožňuje operatérovi ´virtuálně vidět´ polohu operačního nástroje v operačním poli ve vztahu k předoperačně provedené obrazové dokumentaci počítačovou tomografií nebo magnetickou rezonancí. Systém zlepšuje orientaci v anatomicky složité oblasti vedlejších nosních dutin a spodiny lební, zvyšuje radikalitu operace i bezpečí výkonu,“ uvedl přednosta ORL kliniky Jan Vodička.
Systém počítačem navigované chirurgie je nejčastěji používán při revizních operacích vedlejších nosních dutin, v případě výkonů na vedlejších dutinách výrazně anatomicky změněných (úraz, vývojové anomálie) či rozsáhlých patologických změnách v oblasti čelní, klínové dutiny ve vztahu k nitrolebí, očnice ve vztahu ke zrakovému nervu, při chirurgickém uzávěru výtoku mozkomíšního moku. Významnou indikační oblastí jsou nezhoubné a zhoubné nádory vedlejších nosních dutin, u kterých je možno díky systému počítačem navigované chirurgie použít k radikálnímu odstranění nádoru při příznivém umístění pouze minimálně invazivní přístup.
To byl i případ pacienta, který jako první podstoupil operační zákrok s pomocí tohoto systému na ORL klinice Pardubické nemocnice. „Byl operován pro nezhoubný nádor dutiny nosní a vedlejších nosních dutin bez nutnosti zevního přístupu z kožního řezu či přístupu přes dutinu ústní,“ uvedl lékař ORL kliniky a zároveň náměstek pro léčebně-preventivní péči Pardubické nemocnice Roman Michálek, který tuto operaci prováděl. A dodal: „Systém počítačem navigované chirurgie rovněž pomáhá v edukaci lékařů - otorinolaryngologů v chirurgii vedlejších nosních dutin."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva