„Obnovili jsme hráze, výpustné objekty i bezpečnostní přelivy. Z retenčních prostorů zmizely nánosy. Nádrže znovu bezpečně zadržují vodu, což prospívá krajině i veškeré vegetaci,“ uvedl Petr Sedláček ze správy toků Lesů ČR pro oblast povodí Dyje.
Při rozebírání staré hráze u nádrže Šilhan Roštýn narazili stavaři na původní nepoškozené potrubí z jedlového dřeva z konce 19. století, které odvádělo vodu z požeráku. Nyní je vystaveno na nádvoří nedalekého hradu Roštejn. V blízkosti bezpečnostního přelivu byl osazen původní žulový kámen s vytesanou značkou pro hladinu vody s letopočtem 1890.
Biologický průzkum na obou místech prokázal výskyt zvláště chráněných živočichů, jako je kuňka ohnivá, rosnička zelená, skokan ostronosý nebo čolek horský. Podnik tedy pro ně vybudoval tři tůně. „Už během stavby se v místě tito živočichové objevovali častěji, později se našly i snůšky vajíček žab. Podle všeho jsme tedy pro ně vytvořili ideální biotopy,“ dodal Sedláček.
Podnik čerpal na obě stavby dotaci z Ministerstva zemědělství ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva