Možná jste už v lese narazili na strom označený modrým trojúhelníkem. Právě takto značí ochránci přírody ve spolupráci s lesníky tzv. doupné stromy. Na Jihlavsku je najdeme převážně ve zbytkových částech starých bučin, občas ve smíšených lesích nebo jako ponechané osamocené stromy po těžbě (takzvané výstavky). A právě v těchto místech se dobrovolníci z ČSOP Jihlava letos zaměřili na mapování holuba doupňáka. Využívali k tomu dalekohledy společně s poslechem volajících samců, ale i digitální akustické záznamníky, které byly trvale umístěny na stromech a snímaly ranní, dopolední a večerní zvukovou aktivitu.
Populace holuba doupňáka nebyla v posledních 20 letech na Jihlavsku systematicky sledována. Přestože jeho stavy závisí na mnoha okolnostech a větší část doupňáků zahyne na svých zimovištích mimo naše území, je v České republice zřejmý mírný nárůst jejich počtů. Jisté je, že spolupráce Lesů ČR s ochránci přírody při značení a následné ochraně doupných stromů jednoznačně vede k podpoře tohoto druhu.
Spolupráce mezi Lesy ČR a ČSOP letos probíhá již 14. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lesy ČR