Vzhledem k registrovaným případům nákazy na Slovensku a v Maďarsku a rozhodnutí Státní veterinární správy (ZDE) je od pátku 28. března zakázaný vstup veřejnosti do všech devíti obor Lesů ČR v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Podnik ale zvýší dohled nad zvěří ve 35 spravovaných oborách v celé republice, 20 režijních a 15 pronajatých.
Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)Anketa
„V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů i prověřování důvodu úhynu a omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Lesy ČR buď nainstalují u vjezdu do obory dezinfekční pásy, přes které musí přejet všechna vozidla vjíždějící do obory, nebo budou dezinfikovat jejich kola a také nákladový prostor, pokud dováží krmivo. Dezinfekční prostředky i pásy už podnik poptává. „Jsou-li na trhu, okamžitě je nakoupíme,“ dodal Dalibor Šafařík.
„Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci. Pokud se u některého kusu nákaza prokáže, budeme rozhodovat o budoucnosti chovu v oboře,“ uvedl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Nemoc se projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním zvířete. V oblasti svíráku (tlamy) i mezi spárky (rohovité útvary na koncích končetin) se objevují puchýřky. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní.
Více informací naleznete ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva