Dřevocementové budky napodobují přirozené skrýše netopýrů v dutinách a štěrbinách starých stromů. Váží až 20 kg, jejich vnitřní rozměry jsou přibližně 20 x 40 cm a fungují jako takové netopýří paneláky, neboť každá z nich pojme až 150 netopýřích nájemníků. Velmi pevný materiál by měl zajistit odolnost a dlouhou životnost budek. Budky poslouží jako úkryt pro letní netopýří kolonie, díky dobré tepelné izolaci v nich navíc tito chránění živočichové budou moci „zaspat“ i nepříznivé zimní období.
Nové budky, které jsme na stromy umístili za pomoci vysokozdvižné plošiny, jsou pro netopýry náhradou za stromy, které musely ustoupit přestavbě a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod, jejíž areál se na Císařském ostrově nachází.
Ve Stromovce se vyskytuje celkem 9 druhů netopýrů. Jen na jaře letošního roku jich do největšího pražského parku přibyly rovné dvě stovky ze zachráněné kolonie netopýrů rezavých, které tam vypustila Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Prim hraje hlavně netopýr rezavý a netopýr parkový. Konkrétní typ netopýří budky i nejvhodnější lokality k jejich umístění vybrali pracovníci České společnosti pro ochranu netopýrů.
Netopýři patří mezi chráněné živočichy z řádu letounů, kteří jako jediní savci dokážou létat. Aktivní jsou hlavně v noci, v prostoru se orientují pomocí echolokace – netopýr vydává krátké a pro člověka neslyšitelné zvuky, které se odrážejí od překážek v okolí a vracejí zpátky k netopýrovi. Díky mimořádně citlivému sluchu proto dokáže odhalit i ty nejmenší detaily o potenciální kořisti. Nepřekonatelní jsou netopýři hlavně ve spotřebě drobného hmyzu, živí se nejrůznějšími brouky, komáry, motýly, housenkami i pavouky. Jednotlivé druhy netopýrů patří mezi kriticky nebo silně ohrožené druhy a právní ochrana se vztahuje i na jejich stanoviště.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva