Vznik filmu vítá i hlavní město Praha, které stálo i u zrodu tohoto nápadu a film významně finančně podpořilo. „Jsem velmi ráda za vznik tohoto snímku od renomovaných autorů Planety Česko. Film poutavě zobrazuje život v našem hlavním městě zase z jiného úhlu pohledu. Totiž pohledem do více či méně skrytých zákoutí Prahy, kde se odehrávají příběhy rostlin a živočichů. To, kolik rostlin a zvířat s námi bude ve městě žít i nadále a jaká bude jejich pestrost, je také věcí našeho přístupu k venkovním prostředí Prahy a péči o něj, způsobu péče o stromy a zeleň a vytváření vhodných podmínek pro jednotlivé druhy ať již hmyzu, ptáků, lučních květin, stromů či keřů. Na spoustě míst se o to jako hlavní město již snažíme. Zvu všechny malé i velké obyvatele Prahy, aby se na dobrodružství rostlin a zvířat ve filmu přišli podívat,“ říká Jana Plamínková, náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí, která se dnešní premiéry také zúčastní.
Vedle lidí žijí v Praze nečekaní zvířecí sousedé, jejichž každodenní dobrodružství filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti.
Planeta Praha nabízí skrze zvířecí hrdiny zcela nový pohled na pražská místa, kde by člověk pořádnou divočinu stěží čekal. Slípka zelenonohá se odvážně uhnízdila v odkalovací nádrži bubenečské čistírny, souboj mufloních samců se konal v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči a myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově. Petřín, ostrov zeleně v samém srdci hlavního města, je exkluzivním pražským domovem plcha velkého, který navštěvuje i tamní zrcadlové bludiště, a nádrž Slatina v Dubči slouží jako nocoviště pro statisíce středočeských špačků. Neúprosný souboj o potravu se děje v trojské zoo, kam létají tajně na oběd volavky popelavé a kradou ryby pelikánům. Ve filmu diváci dále uvidí třeba jiřičky hnízdící v klenbách Karlova mostu, námluvy brouka roháče v restauraci na Malé Straně, divoká prasata rejdící u výpadovky na Proseku či mravence otrokářské na sídlišti v Ládví. A pak je tu také v Praze nikdy nezamrzající Vltava, kvůli které někteří ptáci přestali migrovat na jih, či Smíchovské nádraží, kde specifické druhy rostlin odolávají zdánlivě nehostinnému prostředí.
„Usilovali jsme o určitou vyváženost. Nechtěli jsme ve filmu například jen samé ptáky, i když se většinou točí o něco snáze, ale i savce, hmyz, obojživelníky. Vybírali jsme také typické zástupce nějaké životní strategie, která jim pomáhá přežít ve městě. Některá zvířata mají to štěstí, že na svých zvycích nemusejí skoro nic měnit, jiné druhy se zase dokážou novému prostředí velice pružně přizpůsobit. A tuhle pestrost jsme chtěli ukázat i ve filmu,“ uvádí režisér Jan Hošek.
Různorodost území hlavního města, kde se daří tolika zvířatům a rostlinám, má na svědomí i řeka Vltava a její přítoky – na jedné straně říčního kaňonu jsou horké stepní lokality, na druhé chladnější hluboké lesy. „Různorodost je specifikum Prahy nejen v rámci Česka, ale i celé Evropy. Málokde najdeme tak unikátní město co do rozmanitosti území. Vyskytují se zde druhy vázané na stepi, mokřady, ale i na pralesy,“ vysvětluje hlavní odborný poradce filmu, biolog Ondřej Sedláček.
Snímek Planeta Praha, který doprovodí i stejnojmenná kniha od vydavatelství Jakost, do kin uvede společnost Aerofilms. Komentář k filmu namluvil herec Jiří Macháček. Produkuje jej společnost Kuli Film, jeho koproducenty jsou Česká televize a i/o post. Podpořily jej Magistrát hlavního města Prahy, Fond kinematografie, Norské fondy, Pražské služby, Pražská plynárenská a městská část Praha 5. Distributorem je Aerofilms. Hlavním odborným garantem časopis Fórum ochrany přírody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva