„Není pravda, že se musejí registrovat všichni tvůrci audiovizuálního obsahu. RRTV se odkazuje na legislativu starou 14 let, která je implementací evropské směrnice. Nejde tedy o žádnou novinku. RRTV měla reagovat na výrazné změny mediálního trhu v této době, což neudělala. S panem předsedou RRTV jsem dnes o celé situaci hovořil. Budeme s RRTV jednat, aby vydali srozumitelné pokyny, které jasně stanoví, kdo se registrovat má a nemá. RRTV je ze zákona nezávislý regulátor a Ministerstvo kultury má v tomto ohledu omezené možnosti,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.
Měla by Česká republika přistoupit k BRICS?Anketa
Regulaci těchto služeb zavedla Evropská unie v roce 2007 a jejich právní úpravu v českém prostředí obsahuje právě zákon č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v platném znění.
Podle tohoto zákona se u RRTV má povinnost evidovat každý poskytovatel služby, která splňuje zákonnou definici audiovizuální mediální služby na vyžádání, tj. jedná se o službu, kterou poskytovatel vykonává za účelem zisku a která sestává z pořadů obsažených v katalogu sestaveném poskytovatelem služby. Musí se podle zákona rovněž jednat o službu, která je takové povahy, že soutěží s televizním vysíláním. Pouze taková služba má být evidována u RRTV podle uvedeného zákona.
Byl vyvolán mylný dojem, že se nyní nově musejí u RRTV evidovat všichni YouTubeři a influenceři, což neodpovídá skutečnosti. Pouze poskytovatelé takové služby, která splňuje všechny znaky definice audiovizuální mediální služby na vyžádání podle § 2 odst. 1 a 2 zákona č. 132/2010 Sb., mají povinnost evidence upravenou v českém právním řádu již od roku 2010. Musí se přitom jednat o takovou službu, která nabízí audiovizuální pořady (jejichž definici obsahuje rovněž zákon č. 132/2010 Sb.), tedy nikoli jakýkoli audiovizuální obsah.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva