Už šestnáctý ročník nejvýznamnější akce v oblasti obranného průmyslu slavnostně zahájili kromě představitelů resortu obrany také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a zástupci IZS či zahraničních armád.
Letošní IDET se koná v post pandemické době. Byl to právě covid, který jasně ukázal na zásadní roli českých ozbrojených, bezpečnostních a záchranných složek při zvládnutí této globální krize.
„Zároveň jsme svědky složité mezinárodní a bezpečnostní situace, která zvyšuje nutnost být připraven na celou škálu nových hrozeb,“ upozornil na výjimečnost letošního ročníku ministr obrany Lubomír Metnar, který si i s doprovodem prohlédl celý IDET, včetně expozice MO a AČR, státních podniků MO a vybraných firem českého a zahraničního obranného průmyslu.
Resortní expozice se zaměřuje především na modernizaci ozbrojených sil. K vidění je zde nejen nejnovější armádní technika, ale také nové schopnosti. „Návštěvníci tu proto najdou i expozice, které se budou věnovat nastupujícím a přelomovým technologiím, jako jsou například umělá inteligence, vesmírná doména nebo biotechnologie,“ prozradil náměstek ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný.
Priorita resortu: modernizace
Ministerstvo obrany se v posledních měsících více než kdy dřív zaměřuje na obměnu zastaralé, ještě sovětské techniky, za moderní, kompatibilní s aliančními partnery. „Další významné kroky při budování armády 21. století jsme udělali v posledních týdnech, kdy jsme podpisem smluv dokončili strategické projekty na pořízení nových děl a raketového systém
u protivzdušné obrany. Od mého nástupu do funkce jsme napříč resortem obrany uzavřeli 40 tisíc smluv za 150 miliard korun,“ upozornil ministr Metnar a podotkl, že tento technologický rozvoj nelze uskutečňovat bez silné domácí obranně-průmyslové základny. Mimochodem do obou těchto modernizačních projektů se český obranný průmysl zapojí zhruba 40 procenty.
Podpis memoranda s Českou exportní bankou
Ministr obrany dnes na veletrhu IDET podepsal memorandum, které zahájí úzkou spolupráci mezi resortní Agenturou pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) a Českou exportní bankou. Cílem je zajistit udržitelnost a rozvoj technologicko-průmyslových schopností obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.
„Obě instituce budou mimo jiné spolupracovat při přípravě finančních nástrojů v případě realizace prodeje vojenského a bezpečnostního materiálu na mezivládní úrovni nebo v případě realizace prodeje s podporou AMOS,“ vysvětlil ředitel agentury Aleš Vytečka.
Exkurz do historie: 30 let od první zahraniční operace
Kromě modernizace si bude moci odborná a široká veřejnost na veletrhu prohlédnout tu část resortní expozice, která je věnovaná 30 letům od první zahraniční operace, do níž se zapojili čeští vojáci. „V rámci historického exkurzu je k vidění nejstarší chemické průzkumné vozidlo, které měli čeští vojáci v Perském zálivu v letech 1990-1991, a to BRDM2RCH, obojživelné, speciální, pancéřované vozidlo družstva radiačního a chemického průzkumu. Porovnat ho budou moci se současným moderním lehkým obrněným vozidlem Iveco pro chemické specialisty,“ prozradil brigádní generál Petr Čepelka, ředitel expozice MO a AČR.
Za Armádu ČR se na IDET postupně představí letectvo mj. průlety letounů i vrtulníků z různých základen, pozemní vojsko ukáže vozidla Pandur II či protichemická obrněná vozidla S-LOV-CBRN. Z moderní techniky budou k vidění ještě čerstvé osobní terénní automobily Toyota Hilux, které armáda teprve před několika týdny převzala do výzbroje.
Zajímavostí letošního zahájení byly dynamické ukázky Armády ČR a Univerzity obrany na polygonu IDET. Své schopnosti zde ukázala mj. Skupina Commandos z brněnské vysoké vojenské školy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva