Ministerstvo obrany: Naše bezpečnost nekončí na hranicích EU

08.07.2022 18:39 | Tisková zpráva

Silné transatlantické partnerství, dostatečné obranné výdaje, investované do překonání nedostatků, ale i lepší strategická komunikace našich misí a operací – to vše je nezbytné k posílení naší schopnosti reagovat na krize.

Ministerstvo obrany: Naše bezpečnost nekončí na hranicích EU
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Tyto a další závěry vzešly z diskuse bezpečnostních expertů z evropských i neevropských zemí, institucí EU, NATO, think-tanků, kteří se setkali v Praze na konferenci s názvem Responzivní Společná bezpečnostní a obranná politika: Jak proplouvat neklidnými vodami geopolitiky (Responsive CSDP: Navigating through Troubled Waters of Geopolitics). První akce organizovaná Ministerstvem obrany v rámci českého předsednictví v Radě EU se konala ve dnech 6. a 7. července 2022 v budovách Národního muzea.

Evropa čelí zásadním změnám bezpečnostního prostředí způsobených válkou na Ukrajině, agresivním chováním Ruska i rostoucí asertivitou Číny, přetrvávající hrozbou terorismu či vzestupem moderních technologií, které jsou příležitostí, ale zároveň také novou výzvou pro naši bezpečnost. Vzhledem k současnému dění lze říct, že učinit Evropu bezpečnější je jedním z největších a nejtěžších úkolů, které před námi stojí. Právě „Evropa jako úkol“ je mottem českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česká republika si uvědomuje, že Evropská unie musí převzít větší odpovědnost za svou bezpečnost a stát se silnějším hráčem na bezpečnostní scéně. Bezpečná, silná a připravená EU je cílem českého předsednictví.

Pomoci mohou zkušenosti z vojenských misí

Naše bezpečnost nekončí na hranicích EU, nestabilita v našem sousedství a mimo něj má výrazný vliv na bezpečnostní situaci u nás doma. Právě o způsobech, jak lépe zvládat a reagovat na krize, které EU čekají, se vedla převážná část panelových diskusí během konference v Praze. V jejím úvodu vystoupil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. „Máme bohaté zkušenosti z vojenských i civilních misí a operací, které měly a mají za cíl stabilizaci a rozvoj regionů postižených krizí. Postupem času jsme se učili a zlepšovali, ale musíme být ještě lepší. Můžeme stavět na našich nedávných zkušenostech z Afghánistánu a z protiteroristického úsilí EU v oblasti Sahelu,“ sdělil náměstek Blažkovec účastníkům konference.

Hlavním tématem prolínajícím se napříč konferencí byla ruská agrese na Ukrajině. Diskutovalo se o poučení z tohoto konfliktu a jeho možném vlivu na realizaci první ryze bezpečnostní a obranné strategie EU, Strategického kompasu. Přijetí této strategie letos v březnu je důležitým bodem v přístupu EU k bezpečnosti a obraně. Evropská unie jejím prostřednictvím jednoznačně vyjadřuje, že má ambici být silným hráčem na poli globální bezpečnosti. Ambice se však musí promítnout také do praktických kroků. V tomto ohledu je jedním z prvních zátěžových testů právě to, jak EU přistupuje a přistoupí k válce na Ukrajině a jak se popere s jejími následky. Experti se shodli na tom, že je nutné tuto ambici naplňovat v širším transatlantickém rámci – v partnerství s NATO.

Zaměřit se na strategickou komunikaci

Část konference se věnovala tématu strategické komunikace v misích a operacích. Řečníci dali jasně najevo, že je nezbytné této problematice věnovat větší pozornost. Informační prostředí je den ode dne složitější, i vzhledem ke zvýšené aktivitě našich protivníků a jejich dezinformačním kampaním. Mise a operace musí být odolnější. Tomu by měl napomoct takzvaný FIMI Toolbox, neboli sada nástrojů pro manipulaci s cizími informacemi a vměšování, který posílí naši schopnost detekovat, analyzovat a reagovat na případnou hrozbu. K jehož vytvoření by mělo dojít právě při českém předsednictví.

Diskutující se také shodli, že působení EU mimo její hranice musí co nejvíce odpovídat potřebám hostitelských zemí a musí být schopno flexibilně reagovat na změny, ke kterým může docházet. Unijní mise a operace většinou působí v místech, kde je struktura státu velmi komplikovaná či narušená. O to složitější je získat potřebnou zpětnou vazbu, je však nezbytné hledat cesty, jak tyto obtíže překonat.

V neposlední řadě také proběhla diskuse o schopnostech rychlého nasazení EU a spolupráci mezi Unií a Severoatlantickou aliancí. Reakce EU na napadení Ukrajiny je jak z hlediska rychlosti, tak flexibility bezprecedentní. Pokud má být Evropa věrohodným bezpečnostním aktérem, musí si zachovat a dále rozvíjet schopnost pružné reakce, posilovat svou připravenost a budovat nezbytné schopnosti. Toho ale nemůžeme dosáhnout bez zvýšení výdajů na obranu, které budou vhodně vynaloženy k vyplnění stávajících nedostatků. NATO je základem kolektivní obrany, a jednat ve vzájemné spolupráci je tak zásadní. Po přijetí Strategické koncepce NATO, nového bezpečnostního dokumentu, a Strategického kompasu EU máme novou půdu, na které můžeme stavět. Díky spolupráci s klíčovými partnery, jako je NATO, budeme schopni komplexněji a efektivněji reagovat na vzniklé krize.

Na konferenci navázalo jednání ředitelů pro obrannou politiku

Na konferenci Responsive CSDP navázalo setkání ředitelů pro obrannou politiku EU. I zde se vedle partnerství EU-NATO hovořilo o Ukrajině. Ruská agrese zdůraznila potřebu zbavit se závislosti na zbývajícím sovětském vybavení a armádu vybavit novými prostředky a zbraněmi. V této souvislosti se ředitelé shodli na potřebě vytvořit nástroj, který by usnadnil společné zadávání veřejných zakázek k doplnění zásob jednotlivých členských států Unie. Podle Martina Riegla ze Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany se české předsednictví pokusí vytvořit takové podmínky, aby byl potřebný dokument dokončen s předstihem ještě před koncem letošního roku.

Rusko využívá hlad a migraci jako zbraň proti Západu

Ruský útok ovlivňuje nejen dění v Evropě a jejím nejbližším okolí, ale i na africkém kontinentu. Nejde přitom jen o tamní armády, Putin svojí politikou ovlivňuje i životy běžných obyvatel, zejména v Africe. Například Somálsko je na pokraji humanitární katastrofy – země, kterou již čtyři roky trápí naprostý nedostatek srážek, má kvůli válce Ukrajině kritický nedostatek potravin. Export vývozu obilí z Ukrajiny blokuje právě Rusko, které obsadilo většinu ukrajinských přístavů na březích Černého a Azovského moře. „Důležitou součástí Putinovy strategie je plán vyhladovět miliony lidí v Africe a Asii a vyvolat novou migrační krizi,“ upozornil Riegl na další dopady ruské agrese na Ukrajině.

Ačkoliv události posledních let a měsíců nezavdávají mnoho důvodů k optimismu, jeden – a to zásadní – zde je. Západ je dnes jednotnější než kdy dřív. České předsednictví tuto skutečnost zohlednilo ve svých prioritách a soustředí se na intenzivnější spolupráci dvou klíčových hráčů – Evropské unie a Severoatlantické aliance. „Prvořadým úkolem NATO je robustní a důvěryhodná schopnost kolektivní obrany. To si vyžaduje významnou podporu ze strany EU zejména při zajišťování vojenské mobility v Evropě, odolnosti a posilování evropské průmyslové základny,“ sdělil Martin Riegl. Jinými slovy: NATO a EU jsou odlišné organizace, které využívají různé nástroje, obě ale pracují ve prospěch stejného cíle.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…