Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: V Praze zasedala pracovní skupina pro výzkum Rady EU

14.09.2022 8:24 | Tisková zpráva

Včera v Praze zasedala platforma RWG, což je Pracovní skupina pro výzkum Rady EU. Ta sdružuje atašé pro agendu výzkumu z členských států EU, kteří předjednávají návrhy politických dokumentů směřujících k projednání výzkumnou konfigurací Rady EU pro konkurenceschopnost.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: V Praze zasedala pracovní skupina pro výzkum Rady EU
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Jednání s účastí více než 40 delegátů z členských států EU uspořádalo MŠMT v Kongresovém centru Praha v rámci programu českého předsednictví v Radě EU. Samotnému jednání předcházel neformální víkendový program v jižních Čechách. 

Hned v úvodu jednání informovali zástupci Evropské komise účastníky o návrhu Doporučení Rady EU o hlavních zásadách zhodnocování vědeckých znalostí v praxi z letošního srpna. Ten zohledňuje naléhavou potřebu mnohem intenzivněji využívat a zhodnocovat vědecké poznatky v průmyslových aplikacích v EU tak, aby výsledky výzkumu a inovací byly efektivně uplatňovány v inovativních produktech a službách s významným socioekonomickým přínosem. Návrh začne být RWG projednáván v průběhu září.

Zástupci Evropské komise dále informovali o aktuálním stavu implementace nástrojů takzvaného Widening, jejichž účelem je rozšiřování účasti v rámcovém programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027) a šíření výzkumné a inovační excelence napříč EU. Tyto nástroje podporují členské státy EU, které dosahují méně hodnotných výsledků v oblastech výzkumu a inovací, a přispívají tak ke snižování přetrvávajících rozdílů ve výzkumné a inovační výkonnosti v Evropě.

Téma Widening je zvlášť důležité v tomto pololetí, kdy ČR jako předsednická země Rady EU moderuje debatu členských států EU nad návrhem Závěrů Rady EU ke zvláštní zprávě Evropského účetního dvora o hodnocení opatření nástrojů Widening v předešlém rámcovém programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 (2014–2020). Tato zpráva byla publikována v červnu a kromě jiného potvrdila, že nástroje Widening přináší pozitivní dopady, avšak zásadní posun závisí primárně na vnitrostátních orgánech členských států EU, které musí stanovit výzkum a inovace jako svou národní investiční prioritu.

Kromě samotného zasedání v Praze navštívili členové RWG jižní Čechy, konkrétně Tábor, Hlubokou nad Vltavou, Holašovice a Český Krumlov, a dále také výzkumnou infrastrukturu CENAKVA ve Vodňanech, která se zaměřuje na studium procesů ve sladkovodních ekosystémech a koloběh látek ve vodě, včetně sledování nových polutantů v životním prostředí. Po návratu do Prahy navštívili laserovou výzkumnou infrastrukturu ELI Beamlines v Dolních Břežanech a biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV ve Vestci.  Poté společně povečeřeli s delegáty Výboru pro Evropský výzkumný prostor a inovace (ERAC).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Štědrý večer pravidelně trhá rekordy v hodinové spotřebě domácností

11:14 ČEZ: Štědrý večer pravidelně trhá rekordy v hodinové spotřebě domácností

Hodinová spotřeba mezi 16:00 a 17:00 na štědrý den byla zhruba o 3 procenta vyšší než v loňském roce…