Jednání s účastí více než 40 delegátů z členských států EU uspořádalo MŠMT v Kongresovém centru Praha v rámci programu českého předsednictví v Radě EU. Samotnému jednání předcházel neformální víkendový program v jižních Čechách.
Hned v úvodu jednání informovali zástupci Evropské komise účastníky o návrhu Doporučení Rady EU o hlavních zásadách zhodnocování vědeckých znalostí v praxi z letošního srpna. Ten zohledňuje naléhavou potřebu mnohem intenzivněji využívat a zhodnocovat vědecké poznatky v průmyslových aplikacích v EU tak, aby výsledky výzkumu a inovací byly efektivně uplatňovány v inovativních produktech a službách s významným socioekonomickým přínosem. Návrh začne být RWG projednáván v průběhu září.
Zástupci Evropské komise dále informovali o aktuálním stavu implementace nástrojů takzvaného Widening, jejichž účelem je rozšiřování účasti v rámcovém programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027) a šíření výzkumné a inovační excelence napříč EU. Tyto nástroje podporují členské státy EU, které dosahují méně hodnotných výsledků v oblastech výzkumu a inovací, a přispívají tak ke snižování přetrvávajících rozdílů ve výzkumné a inovační výkonnosti v Evropě.
Téma Widening je zvlášť důležité v tomto pololetí, kdy ČR jako předsednická země Rady EU moderuje debatu členských států EU nad návrhem Závěrů Rady EU ke zvláštní zprávě Evropského účetního dvora o hodnocení opatření nástrojů Widening v předešlém rámcovém programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 (2014–2020). Tato zpráva byla publikována v červnu a kromě jiného potvrdila, že nástroje Widening přináší pozitivní dopady, avšak zásadní posun závisí primárně na vnitrostátních orgánech členských států EU, které musí stanovit výzkum a inovace jako svou národní investiční prioritu.
Kromě samotného zasedání v Praze navštívili členové RWG jižní Čechy, konkrétně Tábor, Hlubokou nad Vltavou, Holašovice a Český Krumlov, a dále také výzkumnou infrastrukturu CENAKVA ve Vodňanech, která se zaměřuje na studium procesů ve sladkovodních ekosystémech a koloběh látek ve vodě, včetně sledování nových polutantů v životním prostředí. Po návratu do Prahy navštívili laserovou výzkumnou infrastrukturu ELI Beamlines v Dolních Břežanech a biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV ve Vestci. Poté společně povečeřeli s delegáty Výboru pro Evropský výzkumný prostor a inovace (ERAC).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva