Projekt podporuje spolupráci mezi soudy, orgány sociálně-právní ochrany dětí, státními zastupitelstvími, policií, pracovníky Probační a mediační služby, intervenčními centry a dalšími odborníky.
Cílem je zavést nový způsob projednávání občanskoprávních případů dětí, jež jsou obětí domácího násilí, do praxe vybraných okresních a krajských soudů.
„Posílení občanskoprávní ochrany dětí, které jsou obětí domácího násilí, velmi vítám. Je důležitým krokem k tomu, aby žádné dítě nezůstalo bez pomoci a podpory. Chceme vytvořit bezpečné prostředí i pro ty nejzranitelnější,“ uvedl ministr spravedlnosti.
V prvním roce se projekt zaměří na rešerše, analýzy a vývoj nových nástrojů a metodiky. Následující dva roky budou věnovány pilotáži nové metody, průběžným evaluacím a osvětové kampani. Na konci projektu proběhne závěrečné vyhodnocení a doporučení pro další praxi.
„Domácí násilí má devastující dopad na děti, které se stávají jeho přímými či nepřímými oběťmi. Tento projekt přináší inovativní přístup ke koordinaci pomoci a ochrany dětí, což povede k vyšší efektivitě procesů a zlepšení kvality života zasažených dětí,“ vysvětlil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
„Naše vize je, že specializovaný soudce bude v řízení úzce spolupracovat s multiinstitucionálním týmem odborníků, kteří se zabývají domácím násilím ze všech jeho perspektiv,“ uvedla k projektu Lenka Ceplová, předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. „Jde nám i o to, aby řízení ve věci ochrany proti domácímu násilí bylo lépe koordinováno s řízením ve věcech péče soudu o nezletilé,“ doplnil Vladimír Polák, místopředseda krajského soudu a opatrovnický soudce.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva