Dohoda je základem pro společnou realizaci sektorových prezentací na podporu českých exportérů v zahraničí. Díky mezirezortní spolupráci realizují zastupitelské úřady ČR v zahraničí každoročně okolo 300 projektů ekonomické diplomacie s finanční podporou přesahující 50 milionů korun. Jejich cílem je propagovat česká komplexní řešení v jednotlivých sektorech.
Podpisem ujednání se podařilo formalizovat dosavadní úspěšnou spolupráci obou ministerstev, která v minulosti společnými silami zorganizovala několik úspěšných zdravotnických misí do zahraničí. V minulém roce se například čeští výrobci zdravotnické techniky v doprovodu náměstka Policara zdárně představili na Kypru a v Řecku. V dubnu 2019 vedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch misi českých zdravotnických firem do Jordánska. Zapojením Ministerstva zdravotnictví ČR do společného nástroje dojde k navýšení finanční podpory určené na realizaci podobných misí českých firem.
Pro řadu českých firem vyrábějících zdravotnické prostředky je charakteristická silná proexportní orientace. Díky vysoké kvalitě výrobků a služeb se českým firmám dlouhodobě daří celosvětově se prosazovat v oboru, v němž panuje vysoká konkurence a český export dodávek do zdravotnictví zažívá v posledních letech obrovský rozmach.
Náměstek Tlapa považuje zapojení Ministerstva zdravotnictví ČR do systému financování projektů ekonomické diplomacie za skvělou zprávu pro české firmy: „České firmy jsou v poslední době úspěšné i v získávání velkých kontraktů tzv. na klíč, kdy zajišťují kompletní výstavbu celých nemocnic a poliklinik v zahraničí včetně dodávek veškerého zdravotnického zařízení. Dodávky kompletních vývozních zdravotnických celků přitom představují jednoho z tahounů českého exportu s vyšší přidanou hodnotou.“
„Účast našeho rezortu na podpoře českých firem vysílá k partnerům pozitivní signály o špičkové kvalitě našich výrobců. Jsem tedy rád, že se nám po několika letech výborné spolupráce podařilo dosáhnout shody a přikročit k podpisu ujednání,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Policar.
Společnou iniciativu obou ministerstev vítá rovněž Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). „Díky programu PROPED se podařilo zrealizovat řadu úspěšných misí a prezentací firem s cílem nalezení nových obchodních partnerství. Inovativní české produkty a služby poskytované v oblasti zdravotnictví mají ve světě velmi dobrý zvuk a společná podpora ze strany obou ministerstev je dalším krokem k jeho udržení,“ uvedla předsedkyně představenstva AVDZP Jana Vykoukalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva