Ministerstvo zdravotnictví: Průzkum OECD mezi pacienty a praktickými lékaři k zhodnocení poskytované zdravotní péče

17.07.2023 16:08 | Tisková zpráva

Ministerstvo zdravotnictví se zapojilo do projektu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s názvem PaRIS (Patient Reported Indicators Surveys), který si klade za cíl zhodnotit poskytovanou zdravotní péči z pohledu pacientů (se zaměřením na osoby s chronickým onemocněním). ČR se zařadila mezi 20 zúčastněných zemí, ve kterých bude v následujících měsících probíhat dotazníkové šetření mezi praktickými lékaři a jejich pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví: Průzkum OECD mezi pacienty a praktickými lékaři k zhodnocení poskytované zdravotní péče
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Projekt PaRIS je jeden z nejdůležitějších a největších projektů OECD v oblasti zdravotnictví, přičemž ČR patřila mezi nejaktivnější země při přípravě projektu již od jeho začátku v roce 2017. V uplynulých týdnech přešel projekt do své hlavní fáze, která spočívá v oslovování, sběru a následné analýze informací od praktických lékařů a jejich pacientů. Výsledky projektu nabídnou nejen cennou zpětnou vazbu, ale také upozorní na oblasti, které vyžadují systémovou změnu, tedy aby poskytovaná péče opravdu odpovídala potřebám lidí. V kontextu stárnutí obyvatelstva, kdy lidé s chronickými stavy tvoří nejrychleji rostoucí skupinu uživatelů zdravotní péče, bude zásadní disponovat indikátory přímo od chronických pacientů. Je třeba vyzdvihnout, že se jedná o první takto zacílený sběr dat v ČR, přičemž rozsah a zaměření průzkumu je jedinečné rovněž v mezinárodním kontextu“ uvedl ministr zdravotnictví Válek.

Průzkum mezi praktickými lékaři a pacienty byl zahájen v květnu s termínem ukončení v říjnu 2023. Dle mezinárodní metodiky má ČR zajistit 100 dotazníků od ordinací praktických lékařů a 7500 dotazníků od pacientů (za každou ordinaci 75 pacientů). Oslovováni budou náhodně vybraní pacienti starší 45 let, kteří v posledních 6 měsících navštívili ordinaci praktického lékaře. Dotazníky budou pro pacienty k dispozici jak v elektronické, tak papírové formě.

Na základě zkušeností z pilotního průzkumu (proběhl v roce 2022) je pro naplnění daných kritérií potřeba oslovit 1000 ordinací praktických lékařů a jejich prostřednictvím 25 000 pacientů (250 pacientů za každou ordinaci). Účast v hlavním průzkumu je dobrovolná a odpovědi pacientů i praktických lékařů budou považovány za zcela důvěrné. Při vyhodnocování jednotlivých dotazníků budou veškerá data přísně anonymizována. Detailní finální zpráva, obsahující také národní doporučení, bude zveřejněna v průběhu roku 2024.

Projekt v ČR realizuje tzv. národní projektový manažer doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., který zajišťuje národní implementaci projektu spolu se svým týmem a za podpory Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Podrobnosti k projektu OECD PaRIS jsou zveřejněny ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

22:03 Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

Od 1. ledna má Energetický regulační úřad (ERÚ) nového předsedu. Je jím Jan Šefránek, kterého do fun…