Ministerstvo zdravotnictví a financí: Systém zdravotního pojištění i přes pandemii dosáhl přebytku šesti miliard

29.07.2021 15:53 | Zprávy

Systém veřejného zdravotního pojištění hospodařil v roce 2020 s příjmy 358 miliard Kč a výdaji 352,2 miliard Kč. Dosáhl tak přebytku 5,8 miliard Kč. Celkové náklady na zdravotní služby v roce 2020 byly oproti loňskému roku vyšší o 48 miliard Kč. Hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění bylo v roce 2020 významně negativně ovlivněno dopady pandemie COVID-19.

Ministerstvo zdravotnictví a financí: Systém zdravotního pojištění i přes pandemii dosáhl přebytku šesti miliard
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Ministerstva financí i zdravotnictví dlouhodobě prosazovala udržení rezerv zdravotních pojišťoven v době hospodářského růstu pro horší časy, což se v současnosti ukazuje jako velmi prozíravé. Právě díky těmto prostředkům a zvýšení platby státu nebyla ani při tak extrémním zatížení zdravotního systému ohrožena dostupnost a kvalita zdravotních služeb,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Systém veřejného zdravotního pojištění zůstává ve velmi dobré kondici. V roce 2020 skončilo hospodaření zdravotních pojišťoven popáté v řadě v přebytku a jejich zůstatky na bankovních účtech se v loňském roce navýšily o téměř deset procent na 64,4 miliard korun. Naším úkolem je i nadále udržet vysoký standard a širokou dostupnost zdravotní péče o pacienty. Věřím, že díky dalšímu navýšení plateb za státní pojištěnce pro rok 2022 o 200 korun toho dosáhneme,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Systému se v roce 2020 i přes vysoké výdaje dařilo kumulovat rezervy. Příčinou takto pozitivního výsledku je skutečnost, že výnosy pojistného se nakonec oproti roku 2019 nesnížily a zároveň se skokově navýšila platba za státní pojištěnce o 25,4 miliard Kč.

U všech zdravotních pojišťoven došlo v roce 2020 k navýšení nákladů na zdravotní služby. V souvislosti s dopadem pandemie COVID-19 vydalo Ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhlášku, ve které stanovilo kompenzace za propady objemu poskytnuté péče v jednotlivých segmentech zdravotních služeb a vyšší náklady za poskytnutou péči pacientům s diagnózou COVID-19.

Díky opět kladnému hospodaření došlo ke zvýšení finančních zůstatků na bankovních účtech zdravotních pojišťoven, a to o 9,9 % na 64,4 miliard Kč. V roce 2020 poměr těchto zůstatků stagnoval na úrovni 18,3 % celkových výdajů systému veřejného zdravotního pojištění. Zároveň však v roce 2020 došlo k významnému růstu závazků vůči poskytovatelům zdravotních služeb, které se projeví na růstu výdajů v roce 2021.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …