NKÚ: Hospodaření Vojenské zdravotní pojišťovny - chyby v evidenci pojištěnců i v zadávání zakázek

13.05.2019 8:17 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak hospodařila Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP) v letech 2015 až 2017 s prostředky vybranými na veřejném zdravotním pojištění. Kontroloři prověřili celkem 3,9 miliardy korun a zjistili řadu nedostatků.

NKÚ: Hospodaření Vojenské zdravotní pojišťovny - chyby v evidenci pojištěnců i v zadávání zakázek
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Pojišťovna měla například chyby v evidenci pojištěnců a nárokovala platby za již zemřelé pojištěnce. Chybovala i ve veřejných zakázkách a zvýhodnila některé pojištěnce v čerpání preventivních programů. V pojišťovně navíc nefungoval vnitřní kontrolní systém.

VOZP měla ve svém informačním systému nesprávné informace o pojištěncích. Například vyřadila 24 667 pojištěnců z kategorie státem hrazených a ke konci roku 2017 je vedla jako nezařazené. Dočasně je považovala za osoby bez zdanitelných příjmů. K tomu ale neměla důvod. Oznámení o tom, že by se takovými osobami stali, od pojištěnců nedostala. Tento nedostatek měl vliv na výši vybíraného pojistného.

Kontroloři také zjistili na vzorku 156 pojištěnců, že pojišťovna vedla v evidenci 81 zemřelých osob, za které nárokovala od státu pojistné přes 1,5 milionu korun. Za 41 z nich navíc zaplatila lékařům na kapitačních platbách téměř 112 tisíc korun. 14 osob se stalo pojištěnci VOZP až po své smrti. V pojišťovně nefungoval vnitřní kontrolní systém, který by nedostatky odhalil.

Podle kontrolorů postupovala pojišťovna netransparentně a diskriminačně u čerpání peněz z fondu prevence. U dvou programů nezveřejnila podmínky čerpání na webových stránkách a omezila cílovou skupinu pojištěnců, kteří měli mít k těmto programům přístup. Jen vybraným pojištěncům tak VOZP vyplatila od roku 2004 celkem přes 12 milionů korun.

Například u „Manažerského programu“ měli možnost čerpat na základě smluv sjednaných naposledy v roce 2013 jen pojištěnci vybraní generálním ředitelem a řediteli poboček VOZP. U „Balíčku prevence“ uzavřela pojišťovna smlouvu s jedním svazem a jedním zaměstnavatelem svých pojištěnců. Čerpat tak mohli jen jejich členové a zaměstnanci. Balíček měl přitom sloužit především pro vojáky, kteří působí na zahraničních misích.

Podle kontrolorů také pojišťovna zaplatila přes 406 tisíc korun za analýzy, které jí nepřinesly nové informace. Obě vycházely z veřejně dostupných zdrojů, informací z účetnictví pojišťovny a jedna také z rozhovorů se zaměstnanci. Pojišťovna navíc výsledky analýz téměř nevyužila.

Chyby zjistili kontroloři i v zadávání veřejných zakázek. Prověřili 13 zakázek a u 11 z nich zjistili, že VOZP nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách. Nakupovala totiž služby přímo u dodavatelů a zbavila se tak možnosti získat výhodnější nabídku. Jednalo se například o zakázku na získání nových pojištěnců nebo zakázku na právní služby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

19:11 ČEZ: Největší česká síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta má sto ultrarychlých stojanů

ČEZ za letošní rok postavil 55 ultrarychlých stojanů, a jejich počet tak zdvojnásobil. Stou ultraryc…