NPMK: Výstava Historické portréty J. A. Komenského a jeho současníků

14.05.2019 21:01 | Zprávy

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK) ve čtvrtek 16. května 2019 slavnostní vernisáží zahájí mimořádnou výstavu Historické portréty J. A. Komenského a jeho současníků. Ve čtvrtek 16. května se v Senátu Parlamentu ČR zároveň koná mezinárodní konference Odkaz J. A. Komenského v umění a v uměleckém vzdělávání. Tyto události slavnostně zahájí národní oslavy výročí Učitele národů: 350. výročí úmrtí (2020) a 430. výročí jeho narození (2022).

NPMK: Výstava Historické portréty J. A. Komenského a jeho současníků
Foto: npmk.cz
Popisek: Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského

Veřejnosti se nová výstava NPMK otevře v pátek 17. května a potrvá až do 1. prosince 2019.

Výstava představí portréty J. A. Komenského, jeho potomků, spolupracovníků a mecenášů. K vidění bude mj. portrét královny Kristiny Švédské, Karla st. ze Žerotína nebo portrét rodiny Leszczyńských. Jde o historické olejomalby, mědiryty a oceloryty.

Exkluzivním exponátem výstavy je liturgický kalich Jednoty bratrské z roku 1564, který je součástí sbírek Oblastního muzea v Lešně. U příležitosti této výstavy je kalich vůbec poprvé zapůjčen mimo území Polska.

Kalich byl vyroben v roce 1564 na území Čech či Moravy a sloužil neznámému bratrskému sboru. Jedná se o unikátní předmět nevyčíslitelné ceny a především historické i duchovní hodnoty ze zlaceného stříbra bohatě zdobený emaily, který nechal vyrobit pravděpodobně příslušník Jednoty bratrské z řad šlechty. Tento kalich používal sám Jan Amos Komenský.

Vystaveny budou také drobné předměty spjaté s připomínkou památky Učitele národů: pamětní medaile a odznaky, bankovky, poštovní známky nebo školní rozvrhy hodin.

K raritám výstavy patří kolek Matice vyššího vzdělání v Iowě, jehož koupí se přispívalo do fondu na podporu českých studentů v USA a na výuku českého jazyka za oceánem.

K vidění budou drobné předměty. Ty pocházejí ze soukromých sbírek věnované J. V. Figulem ze 7. generace potomků J. A. Komenského, a to rodině opatrovatelů jeho dcery Gerty Kallikové během jejího pobytu v Československu.

Výstava vznikla spoluprací NPMK, Oblastního muzea v Lešně a Polského institutu v Praze. Zápůjčkami se na výstavě podílí Poštovní muzeum, Národní muzeum a soukromé osoby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: V poslední den otevřených dveří navštívilo Lichtenštejnský palác přes tisíc zájemců

22:03 Úřad vlády: V poslední den otevřených dveří navštívilo Lichtenštejnský palác přes tisíc zájemců

U příležitosti státního svátku 17. listopadu uspořádal Úřad vlády v Lichtenštejnském paláci poslední…