NPÚ: Výstava v Bruselu připomíná sto let evropského sjednocení

17.09.2022 9:50 | Tisková zpráva

U příležitosti českého předsednictví EU spolupracuje Národní památkový ústav s městem Poběžovice, Ministerstvem kultury ČR a Plzeňským krajem na putovní panelové výstavě "Richard Coudenhove-Kalergi a jeho vize evropského sjednocení" připomínající život a dílo spisovatele a politika s česko-japonskými kořeny, který stál za myšlenkou Panevropské unie.

NPÚ: Výstava v Bruselu připomíná sto let evropského sjednocení
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Od zrození myšlenky na sjednocenou Evropu letos uplyne sto let. Evropská vernisáž výstavy proběhla 8. září 2022 v budově Evropského domu Plzeňského kraje v Bruselu.

Výstavu zahájila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová za účasti generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryzckové, starosty města Poběžovice Martina Kopeckého, náměstka hejtmana Plzeňského kraje Martina Záhoře a dalších hostů.

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37252 lidí

Richard Coundehove-Kalergi (1894–1972) se narodil v Tokiu. Jeho otcem byl rakousko-uherský šlechtic a diplomat Heinrich Coudenhove-Kalergi a matkou Japonka Micuko Aojama. Své dětství a léta dospívání strávil na zámku Poběžovice v Čechách. Po studiích filosofie a historie na vídeňské univerzitě působil jako nezávislý publicista a po první světové válce se centrem jeho zájmu stala myšlenka sjednocené mírové Evropy. „První teze na toto téma publikoval 17. 11. 1922 pod názvem Návrh Panevropy ve vídeňských novinách Neue Freie Presse. Mezi osmi hlavními podmínkami mírového soužití evropských národů již tehdy uváděl jednotný trh a společnou měnu, vytvoření evropských ozbrojených sil a společné opevnění na východních evropských hranicích, což v současné době zní mimořádně vizionářsky“, vyzdvihuje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Ve dvacátých letech založil Richard Coudenhove panevropské hnutí, které je aktivní do dnešní doby, a roku 1929 navrhl jako evropskou hymnu Beethovenovu Ódu na radost. Své vize i praktické politické kroky konzultoval s československým prezidentem T. G. Masarykem, ministrem zahraničí Edvardem Benešem a předsedou vlády Milanem Hodžou. Úzce spolupracoval s předními evropskými politiky, kromě jiných s Winstonem Churchillem nebo francouzskými premiéry a ministry zahraničí Edouardem Herriotem a Aristidem Briandem. "Za své zásluhy o evropské sjednocení byl mimo jiné roku 1950 jako první osobnost oceněn prestižní evropskou cenou Karla Velikého", informuje autor výstavy Petr Pavelec z Národního památkového ústavu.

„Světová“ vernisáž výstavy proběhla již 1. 7. 2022 u příležitosti zahájení českého evropského předsednictví na Velvyslanectví České republiky v Tokiu, symbolicky v rodišti Richarda Coudenhove-Kalrgiho. Česká vernisáž se uskutečnila 22. 7. v Poběžovicích na Plzeňsku a od 8. 9. se prezentuje v Evropském domě Plzeňského kraje v Bruselu.

Historii rodu Coudenhove-Kalergi i osobnost Mitsuko Coudenhove-Kalergi, matky Richarda Coudenhove-Kalergi, připomíná expozice na zámku Horšovský Týn, kterou tvoří pozůstalost hraběnky (více ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Opravdu máte čisté svědomí?

Dobrý den, opravdu vám přijde OK přijít k titulům tím, že publikujete v podezřelých časopisech nebo v těch, v jejichž vedení jste sám seděl? To vám přijde v pořádku? Dosud jste na mě působil jako morální autorita, ale teď už si to o vás nemyslím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziročně vzrostly

13:21 ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziročně vzrostly

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců klesly o 3,5 % a meziročně byly nižší o 13,4 %. Ceny průmyslov…