NÚKIB předložil Legislativní radě vlády doplněné znění návrhu zákona

02.06.2024 16:46 | Tisková zpráva

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes předložil Legislativní radě vlády (LRV) upravené znění návrhu nového zákona o kybernetické bezpečnosti, které zapracovává cenné podněty a připomínky, které LRV k návrhu adresovala na jednání 4. dubna 2024, kdy projednání rovněž přerušila za účelem zapracování těchto připomínek.

NÚKIB předložil Legislativní radě vlády doplněné znění návrhu zákona
Foto: NÚKIB
Popisek: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Cílem nového zákona je především posílit kybernetickou bezpečnost České republiky. Návrh přináší i nové procesy a nástroje a zároveň zjednodušuje a zpřehledňuje právní úpravu. „Našim cílem bylo mimo jiné napsat návrh nového zákona způsobem, který bude srozumitelný především pro skupinu adresátů, která má se zákonem zatím nejmenší zkušenost – ředitele středně velkých firem – a dále pro bezpečnostní manažery jednotlivých společností. V průběhu Legislativní rady vlády bylo potřeba najít společnou řeč i z pohledu legislativní techniky, což se podařilo, vysvětluje ředitel odboru regulace NÚKIB Adam Kučínský.

LRV je poradním orgánem vlády v oblasti její legislativní činnosti. Při výkonu své působnosti posuzuje návrhy předpisů a vede předkladatele k tomu, aby byl zajištěn soulad návrhů s ústavním pořádkem, mezinárodními smlouvami, právem Evropské unie, stejně tak aby byly návrhy v souladu s pravidly legislativního procesu.

Návrh zákona prošel v průběhu jara čtyřmi pracovními komisemi LRV, z nichž vyplynula celá řada různých podnětů na úpravu legislativní techniky návrhu. Tyto podněty byly následně projednávány na jednání LRV a výsledkem bylo přerušení jednání s doporučením na zapracování těch podnětů, které přetrvaly i po projednání návrhu.

Z pohledu obsahu návrhu tedy nedochází k téměř žádným změnám, nicméně se mění část textace návrhu zákona. Mezi nejzajímavější úpravy patří úpravy definic, ještě preciznější stanovení zmocnění pro vydání vyhlášek k zákonu, další zjednodušení procesu samoidentifikace a registrace regulované služby, vztah mezi zákonem o kybernetické bezpečnosti a zákonem o zadávání veřejných zakázek a další dílčí úpravy legislativní techniky návrhu. Obecně tedy platí, že i když dochází k úpravě textace návrhu oproti předchozím verzím, nejedná se o podstatné zásahy do obsahu návrhu, tedy do toho, co bylo hlavním předmětem mezirezortního připomínkového řízení, dodává Kučínský.

Jednou ze změn, které jsou procesního charakteru, nicméně zasahují ve výsledku i do obsahu návrhu zákona, je požadavek LRV změnit orgán rozhodující o dočasném zákazu výkonu funkce člena statutárního orgánu u poskytovatele v režimu vyšších povinností na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Původní návrh svěřil tuto pravomoc soudu.

Návrh zákona byl v tuto chvíli formálně předán zpět LRV k dalšímu posouzení a případnému vydání doporučujícího stanoviska. Jeho aktuální podobu ve verzi pro další jednání Legislativní rady vlády najdete jako vždy veřejně v systému elektronické knihovny legislativního procesu (eKLEP) na tomto odkaze: ODok Portál - VeKLEP - Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti (ODok Portál - VeKLEP - Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o kybernetické bezpečnosti). Další informace naleznete také na stránkách ZDE, věnovaných této problematice. Zde naleznete také základní přehled změn a srovnání předchozí a aktuální verze návrhu.

Pokud předseda LRV vydá doporučující stanovisko, bude návrh zákona doporučen vládě k projednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Penzijní připojištění

Dobrý den, smutníte nad tím, že lidé málo spoří na důchod, ale chápete pravý důvod, proč tomu tak je? Že na to většina jednoduše nemá? Nemyslíte, že byste konečně měli něco udělat s platy? Teď nemyslím ty vaše, ty si zvyšujete o 106, ale co platy většiny lidí? A druhá věc, proč spořit, když sám píše...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Reakce na zprávu NKÚ. Nesouhlasíme se závěry

13:28 MŽP: Reakce na zprávu NKÚ. Nesouhlasíme se závěry

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil zprávu z kontroly zaměřené na finance určené pro podporu zle…