Nadace ČEZ podpořila dvě organizace, které pomáhají lidem s autismem

03.04.2022 8:41 | Komerční článek

Již poosmé se Skupina ČEZ připojila ke Světovému dni porozumění autismu a s ním spojené osvětové kampani „Česko svítí modře“. V noci z 2. na 3. dubna se napříč celou republikou rozzářily objekty energetiků modrou barvou, která symbolizuje mezilidskou komunikaci.

Nadace ČEZ podpořila dvě organizace, které pomáhají lidem s autismem
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

V Moravskoslezském kraji ČEZ modře nasvítil Dům energetiky, budovu postavenou v padesátých letech minulého století ve stylu moderního klasicismu. Nadace ČEZ zároveň do své charitativní aplikace EPP – Pomáhej pohybem nasadila projekt ostravské organizace Světlo autismu, která by ráda získala 50 000 Kč na projekt „Terapeutickou hrou k samostatnému životu dětí s autismem“. Terapeutické hry by v nich měly podněcovat fantazii a zároveň pomáhat v situacích, které pro ně bez patřičné přípravy mohou znamenat trauma.

Organizace, které pomáhají lidem s autismem, podporuje Nadace ČEZ pravidelně. V minulosti například přispěla havířovskému spolku ADAM – autistické děti a my nebo ostravské organizaci AlFi.

Sto tisíc na homesharing pro spolek MIKASA

Péče o děti s autismem je často velmi náročná, vyžaduje téměř nepřetržitý dohled rodičů. Při zápřahu 24 hodin denně 7 dní v týdnu rodičům docházejí síly. Naštěstí mohou využít sdílenou péči, takzvaný homesharing. Ten pomáhá rodičům i jejich dětem na cestě ke spokojenému životu. A díky finanční podpoře spolku Mikasa v hodnotě 100.000 Kč od Nadace ČEZ mohou zaměstnanci homesharingu efektivněji shánět tolik potřebné hostitele a spojovat je s rodinami dětí s autismem.

Jak homesharing funguje?

Hlavním principem homesharingu je odlehčení rodičům dětí s autismem. Po různě dlouhou dobu (hodiny, den nebo víkend) se zaškolený hostitel stará o dítě, které se více učí samostatnosti, poznává nové lidi, prostředí a v neposlední řadě se sníží i jeho závislost na rodičích. Mezitím si může rodič vyřídit nejrůznější záležitosti nebo si jen odpočine a načerpá nové síly. Hostitel zároveň získá nový pohled na svět a smysluplné trávení volného času. „V Moravskoslezském kraji a celkově v České republice chybí odlehčovací služby pro osoby s autismem, které by jejich rodičům umožnily odpočinek. Ale homesharing by mohl tuhle situaci výrazně vylepšit,“ nastínil situaci Michal Panáček, ředitel neziskové organizace Mikasa, kterou Nadace ČEZ podpořila.

Díky tomu v našem kraji homesharing pomáhá už 14 rodinám, na pomoc však stále čeká dalších více než 40 rodin. Jsou to rodiny, které nemají žádné blízké, jenž by pomohli. V některých případech jde o matky samoživitelky. „Pomoci jim může každý. Staňte se pro někoho hrdinou. Staňte se hostitelem!“ vyzývá Michal Panáček.

Světový den zvýšení povědomí o autismu, který připadá právě na 2. dubna, má každoročně za cíl zvýšit informovanost veřejnosti právě o poruchách autistického spektra. „I v těchto složitých dobách, kdy pomáháme uprchlíkům z Ukrajiny, je důležité si uvědomit, že jsou mezi námi lidé s poruchou autistického spektra. V současné době potřebují naše pochopení a porozumění víc než kdy předtím. Proto se připojujeme k tradiční osvětové podpoře, která se zaměřuje na bourání bariér v komunikaci a rozvíjení solidarity. Zároveň nadále přímo podporujeme organizace, které dlouhodobě pomáhají osobám s autismem,“ říká šéfka útvaru ESG Skupiny ČEZ, Chief Sustainability Officer Kateřina Bohuslavová.

Letošní ročník „Česko svítí modře“ je zaměřený na osvětu pracovníků krajských, městských a obecních úřadů, pracovníků v sociálních službách, sociálních pracovníků a dalších osob, s nimiž lidé s autismem řeší nejrůznější životní situace. Pro tyto pracovníky vznikl informační balíček obsahující mimo jiné i příručku, jak efektivně komunikovat s lidmi s poruchou autistického spektra (PAS). Vzhledem k tomu, že PAS trpí až 2,7 % světové populace, budou lidé s touto diagnostikou velmi pravděpodobně i mezi uprchlíky z Ukrajiny.

ČEZ podporuje lidi s autismem dlouhodobě formou firemního dobrovolnictví, zaměstnaneckých sbírek nebo prostřednictvím aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Tato podpora zapadá do jednoho z cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs), které naplňuje i Skupina ČEZ, zde konkrétně cíl „méně nerovností“.

Kromě ostravského Domu energetiky ČEZ nasvítil i další objekty po celé republice, například Jadernou elektrárnu Dukovany, Zámeček u Informačního centra Jaderné elektrárny Temelín, Malou vodní elektrárnu Hučák v Hradci Králové, Zákaznické centrum v Plzni, děčínské sídlo ČEZ Distribuce a elektrárny v severočeských Tušimicích a Ledvicích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

22:28 Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich…