Prezident Eurojustu Ladislav Hamran uvedl: „Je mi nesmírnou ctí přivítat pana předsedu Angyalossyho v našem sídle v Haagu. Česká republika a Eurojust se dlouhodobě těší pevné a prospěšné spolupráci. Zajišťováním spravedlnosti a podporou zásad právního státu je český Nejvyšší soud důležitým článkem v boji proti přeshraniční organizované trestné činnosti a terorismu. Těším se na další pokračování naší neocenitelné spolupráce.“
Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy navázal: „Kriminalita nezná hranic. Zejména z tohoto důvodu považuji přeshraniční mezinárodní spolupráci, jejímž styčným evropským orgánem Eurojust je, za klíčovou oblast moderního trestního práva. Rostoucí význam přeshraniční spolupráce se odráží také v rychlém rozvoji této právní oblasti. Moje osobní zkušenost s vydáním obžalovaného do Itálie i spoluprací s Eurojustem z pozice soudce krajského soudu mi umožňuje ocenit rychlost, neformálnost a profesionalitu, s nimiž agentura realizuje spolupráci v každé konkrétní věci.“
V rámci návštěvy zavítal předseda Angyalossy i mezi členy týmu českého vnitrostátního pracoviště v rámci Eurojustu. Byl mu přiblížen modus operandi přeshraniční justiční spolupráce a způsoby, prostřednictvím kterých dochází k uskutečňování rozsáhlého a dlouhodobého nadnárodního vyšetřování, jako je zřízení a financování společných vyšetřovacích týmů (JIT) prostřednictvím Eurojustu.
Česká pobočka agentury v minulém roce koordinovala 118 případů, v nichž požádala o spolupráci při rozsáhlých vyšetřováních ostatní členské státy a třetí země. Naopak ostatní členské státy či třetí země požádaly prostřednictvím Eurojustu české orgány o spolupráci ve 121 případech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva