O krok blíž legalizaci konopí, legální produkty z konopí přitom již pomáhají při léčbě

13.06.2012 9:20 | Zprávy

Sněmovna podpořila v 1. kole novelu zákona o léčivech; na trhu je již první registrovaný zdravotnický prostředek z konopí v ČR – vysoce účinná mast Carun s nízkým obsahem THC.

O krok blíž legalizaci konopí, legální produkty z konopí přitom již pomáhají při léčbě
Foto: Archiv
Popisek: Konopí - ilustrační foto

Sněmovna podpořila v prvním kole návrh zákona o léčivech, který umožní využívání konopí k léčebným účelům, bude-li pořízeno na lékařský předpis. Zákaz však stále platí a stovky pacientů zatím trpí nesnesitelnými bolestmi. Na trhu je zákonné řešení alespoň pro některé z nich. Již dnes jsou v lékárnách zdravotnické prostředky z konopí, jež lze získat bez předpisu a legálně. Jedná se např. o konopnou mast Carun doporučovanou při léčbě. Vysoce účinná mast jako jediná je vyrobena z celých rostlin konopí, je vhodná při kožních potížích a bolestech.

Zlegalizovat používání konopí k léčebným účelům, pokud bude pořízeno na lékařský předpis, si klade za cíl poslanecká novela zákona o léčivech, kterou sněmovna před pár dny propustila do dalšího projednávání. Ačkoli je legální používání konopí doslova na spadnutí, podle výrobce konopných produktů Carun je to stále běh na dlouhou trať a stovky pacientů zatím trpí nesnesitelnými bolestmi.

Vzhledem ke znalosti legislativy má firma zákonné řešení alespoň pro některé z nich: je jím konopná mast Carun. V konopí jsou totiž stovky účinných látek, které mají význam nejen pro paliativní léčbu, která zmírňuje utrpení nevyléčitelně nemocného, ovlivňuje příznaky choroby nebo zvyšuje jejich snesitelnost pro nemocného, ale i pro zevní aplikace.

„Nejedná se jen o účinky THC. Vedle této psychoaktivní látky konopí obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou cannabinoidy nebo esenciální mastné kyseliny, a to v ideálním poměru pro lidský organizmus,“ vysvětluje Jiří Stabla, zástupce výrobce Carun.

České firmy jsou na výrobu připravené, s dovozem nesouhlasí

S případným dovozem, o němž vláda mluví, firmy nesouhlasí. „Věříme, že dokážeme poptávku uspokojit vlastním pěstováním, případně máme své vlastní kvalitní zdroje. Určitě jsme schopni postupně dosáhnout menších nákladů, než při dovozu,“ míní Jiří Stabla s tím, že technologicky jsou na profesionální výrobu připraveni. „Pokud bude legislativa schválena, měli by mít přednost ti, kteří mají se zpracováním rostliny zkušenosti a dokonale ji znají. Jsme schopni vyrobit dávku pro pacienty za menších nákladů, než je běžně uváděná suma v řádu desetitisíců korun,“ míní Jiří Stabla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy vypsaly tendr na nové jednotky EMU 400

11:27 České dráhy vypsaly tendr na nové jednotky EMU 400

České dráhy vyhlásily veřejnou zakázku na pořízení moderních elektrických jednotek EMU 400, které bu…