Na žáky základních škol, kteří se rozhodují kam dál, a na jejich rodiče čeká celý víkend bohatý program plný praktických a zábavných ukázek přímo od studentů. „Jsem pyšný na to, že už podruhé – to znamená, že se z této akce stává pomalu tradice – dalo obchodní centrum Olympia tyto prostory k dispozici na prezentaci krajských středních odborných škol. Neustále slýcháme, ať už z médií nebo z podnikatelské veřejnosti, že to, co chybí, jsou šikovní a kvalifikovaní lidé. Chceme ukázat na 33 školách zřizovaných Jihomoravským krajem, že to není pravda. Že tady máme šikovné lidi, že nabízíme kvalitní technické a učňovské vzdělávání v celé řadě oborů a že chceme být jako Jihomoravský kraj nejen v této věci na špici," uvedl hejtman Michal Hašek. Poděkoval také obchodnímu centru za spolupráci a věří, že o víkendu si nabídku prohlédnou desítky tisíc lidí.
„Jsem hrdou absolventkou Obchodní akademie v Brně na Pionýrské. Jsem tedy takovým příkladem, že mít střední odbornou školu neznamená konec. Naopak tím se začíná. Při mém stávajícím výkonu funkce kombinace ekonomiky a práva je víc než na místě, pokud se týká rezortu školství, protože pokud chceme školství zlepšit, tak v prvé řadě jde bohužel o peníze. Co se týká středních odborných škol v Jihomoravském kraji, tak vím a sleduji, že naopak v posledních letech jsou velmi úspěšné technické obory a netrpí nedostatkem uchazečů o studium," řekla ministryně Kateřina Valachová.
"Možná mi dělá starost, že se nedaří lákat možné studenty do oboru gastronomie nebo hotelnictví, protože samozřejmě toto jsou také bezpochyby obory, které Jihomoravský kraj potřebuje k rozvoji do budoucna udržet. Chtěla bych poděkovat Jihomoravskému kraji a panu hejtmanovi, co se týká středního odborného školství, tak ode mě jako ministryně školství má Jihomoravský kraj jedničku," doplnila. Achillovu patu středního odborného školství na jižní Moravě vidí ve stavebních oborech. "Velmi intenzivně komunikujeme se zaměstnavateli ve stavebnictví. Snažíme se zaměřit na to, co je trápí nejvíce, a to je zejména požadavek praxí, aby se studenti účastnili praxí v rámci stavebních firem. Je to dáno i tím, že stavební firmy tuto praxi nedokáží dlouhodobě zajistit nebo naplánovat s ohledem na nejistotu, jak dopadnou veřejné zakázky," prozradila. Dle jejích slov je tato přehlídka jedinečná v tom, jak se podařilo přiblížit nabídku oborů středního odborného školství rodičům a dětem. "Jde o propojení volnočasového a nákupního prostoru s nabídkou vzdělávání, kdy rodiny v rámci víkendu spojí příjemné s užitečným. Stánky, kde studenti oborů přímo představují své řemeslo a umění, je přidaná hodnota. Jde o jedinečné otevření a přiblížení nákupního prostoru," doplnila Kateřina Valachová.
Jihomoravský kraj podporuje odborné vzdělávání i díky centrům excelence.
"Máme v kraji centrum excelence stavebních oborů na naší škole v Brně-Bosonohách. Stejně tak má vedení kraje připravený koncept centra excelence ve strojírenských oborech. Projednávali jsme jej v krajské koalici i tento týden a budeme se ucházet o prostředky z Evropské unie. Toto centrum by mělo vzniknout v Kuřimi a navázalo by na Kompetenční centrum, které jsme zřídili v minulosti jako vysokoškolské a odborné centrum ve spolupráci s VUT a společností ALTA. V oblasti zemědělství je to valtická střední vinařská škola, kde by centrum excelence mělo vzniknout letos s podporou krajského rozpočtu, a je to také centrum excelence ve Znojmě, kde budou mít zemědělské obory v kraji svoji střechu v podobě Středního zemědělského učiliště ve Znojmě. V případě gastronomických oborů nečekáme, jestli se dostaví nějaký zájem, ale chci pochválit řadu škol, které fungují v tomto oboru – například v Brně na Charbulově, ve Slavkově u Brna nebo v Bzenci," vyjmenoval hejtman Hašek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva