Ombudsman: Válka na Ukrajině se u nás nesmí stát důvodem pro porušování lidských práv

07.03.2022 18:00 | Tisková zpráva

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček naléhavě připomíná, že i v době nouzového stavu mohou být práva a svobody omezeny jen na nezbytnou míru a po nezbytně dlouhou dobu. Upozorňuje, že práva a povinnosti uložené podle antidiskriminačního zákona nemohou být ani v době nouzového stavu významněji omezeny, protože ty s důvody vyhlášení nouzového stavu nijak nesouvisí.

Ombudsman: Válka na Ukrajině se u nás nesmí stát důvodem pro porušování lidských práv
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Kromě akutní pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině je podle ombudsmana zásadní od začátku předcházet porušování práv všech zasažených konfliktem. Varuje jak před možným vykořisťováním příchozích, tak před „samozvanými sankcemi“ jednotlivců vůči občanům Ruska žijícím u nás, jako může být omezení přístupu ke službám nebo nerovné zacházení v práci.

„Za poslední týden jsme u nás svědky opravdu nebývalé a obdivuhodné pomoci lidem v nouzi. Ochrana příchozích ale nesmí skončit udělením víza a poskytnutím ubytování. Jak vidíme, přicházejí především ženy a děti, tedy velmi zranitelné skupiny. Často přišli bez prostředků, neumějí jazyk, nemají tu žádné kontakty. To je velmi nebezpečná kombinace – takoví lidé se snadno mohou stát obětí vykořisťování nebo dokonce obchodu s lidmi,“ upozorňuje ombudsman. Ukrajinským příchozím chce proto jednoduchou formou předávat informace o zaměstnávání v Česku s upozorněním, že se lidé mohou obracet i na jeho kancelář.

Podle právničky Kanceláře veřejného ochránce práv Lindy Janků poskytuje příchozím základní ochranu už samotná registrace na oficiálních hotspotech v krajských městech. Lidé díky ní budou mít jistotu, že mají správně vyřízenou veškerou administrativu pro další pobyt v Česku. Po získání dlouhodobého víza se mohou obrátit také na Úřad práce a požádat o zprostředkování zaměstnání: „Rozhodně bych doporučila, aby práci hledali takto oficiální cestou přes Úřady práce nebo s pomocí zavedených neziskových organizací a vyhnuli se shánění výdělku přes neprověřené agentury nebo dokonce náhodné známé. Pokud už práci najdou vlastními silami, měli by vždy vyžadovat písemnou smlouvu a ověřit si, co přesně podepisují,“ vysvětluje Janků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Dealera drog i řidiče pod vlivem OPL celníci předali policii

16:14 Celní správa: Dealera drog i řidiče pod vlivem OPL celníci předali policii

Sedm osob včetně nalezených drog předali celníci v uplynulých dnech policistům k dalšímu šetření.