Palivový kombinát Ústí přejde pod Diamo

13.07.2021 9:34 | Tisková zpráva

Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sloučí se státním podnikem Diamo, které převezme veškerý jeho majetek. Původní Palivový kombinát Ústí tím zanikne. Návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na plánovanou fúzi projednala vláda. Oba podniky se zabývají zahlazováním následků hornické činnosti.

Palivový kombinát Ústí přejde pod Diamo
Foto: red
Popisek: Budova ředitelství s.p. DIAMO

„Fúze obou podniků přinese úspory až 65 milionů Kč ročně a dojde také k odstranění duplicitních činností obou podniků. Produktovou synergií se zlepší postavení výsledného jednoho podniku, předpokládáme výhodnější poplatky, podmínky při nákupu služeb a materiálu apod.,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Zahlazování následků hornické činností tak bude víc transparentní s jednotným přístupem a řízením jako takovým, které se jedním managementem zjednoduší, stejně jako ochrana zájmů státu v oblasti strategických surovin.“

„Výhodami sloučení obou podniků bude větší srozumitelnost přístupu státu pro veřejnost, jednotné řízení podniku, zvýšení konkurenceschopnosti na trhu, stejný způsob a priority čerpání prostředků ze státního rozpočtu“ uvádí náměstek ministra pro řízení sekce správy majetkových podílů Jan Dejl a dodává: „Okamžitě začíná pracovat expertní tým, který bude mít celý proces sloučení obou podniků na starosti.“

Mezi další výhody patří možnost lepší realokace finančních prostředků v případě nedočerpání nebo naopak v případě nedostatku finančních prostředků. Pod jednou hlavičkou se také budou soustředit specialisté do odborných skupin a vytvoří tak silné odborné zázemí, sdílení odborností, znalostí a know-how. Dojde také ke spojení báňských záchranných stanic v majetku státu pod jedno řízení. Ambicí MPO je realizovat celý proces do 31. prosince 2021.

„Vznikne jediný partner státu s významnou odborností pro řešení zvláštních potřeb státu v oblasti hornictví, průzkumu, těžby, sanací, rekultivací nebo správy opuštěných důlních děl, popřípadě odstraňování důlních škod,“ upřesňuje ředitel státního podniku Diamo Ludvík Kašpar.

Diamo je státní podnik, který se zabývá zahlazováním následků těžby uranu, rud a černého uhlí. Je členěn na ředitelství a šest odštěpných závodů, které pokrývající celou ČR kromě severozápadu ČR. PKÚ se zabývá zahlazováním následků po těžbě hnědého a černého uhlí a ropy v severozápadních Čechách, oblasti Trutnova, Kladna a Hodonína. Současná velikost PKÚ podle MPO odpovídá velikosti i organizačnímu členění odštěpných závodů Diama. Ke konci loňského roku mělo Diamo 2 379 a Palivový kombinát Ústí 378 zaměstnanců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Podcast „Sbaleno“ přináší inspiraci na cesty a trendy v cestovním ruchu

7:14 CzechTourism: Podcast „Sbaleno“ přináší inspiraci na cesty a trendy v cestovním ruchu

Co určuje současné trendy v cestovním ruchu a jak může dobře nastavená vzájemná komunikace přispět k…