„Náš kraj prozatím patřil mezi regiony, které kůrovcová kalamita nezasáhla. Jsme ovšem obklopeni rozsáhlými lokalitami v Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina. Proto musíme reagovat již nyní a velmi rychle. Na doporučení pana ředitele Lesů ČR proto jako samospráva kraje vytvoříme kůrovcový kalamitní štáb, který bude poradním orgánem rady kraje. V rámci toho se potkají zástupci samosprávy, krajského odboru životního prostředí, Lesů ČR, Českého hydrometeorologického ústavu, vlastníků lesů, projektu Intersucho, zástupci dopravců a také zpracovatelů. Vzhledem k závažnosti tématu se bude tento tým scházet pravidelně na úrovni hejtmana kraje,“ uvedl Martin Netolický, který zároveň doplnil další možná opatření.
„Zvážíme také podporu aktivit, které nebudou pokryty z dotací ministerstva zemědělství. Ty jsou zaměřeny pouze na obnovu lesa a asanaci. Příkladem mohou být takzvané mokré skládky, které prodlouží životnost dřeva před nutností zpracování. Zároveň musíme nastavit lepší informační podporu vlastníků lesů, kterých je v České republice 300 tisíc. Opatření tedy musí přijímat nejenom velcí vlastníci, ale také ti drobní s plochou lesa do pěti hektarů,“ doplnil hejtman Netolický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva