SANEP: Volební preference politických stran a hnutí do Poslanecké sněmovny PČR

13.02.2023 10:07 | Tisková zpráva

V únoru by volby vyhrálo jednoznačně hnutí ANO, tři vládní strany by se do sněmovny nedostaly

SANEP: Volební preference politických stran a hnutí do Poslanecké sněmovny PČR
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by v polovině února vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,7 %. Hnutí ANO tak zůstává v současné době jednoznačně nejsilnější opoziční stranou a s velkým náskokem drtí všechny ostatní politické strany a hnutí na naší domácí politické scéně. Podpora hnutí ANO je oproti minulým měřením vyšší a může to být i díky mobilizaci voličů během nedávné volby prezidenta České republiky.

Na druhém místě by nyní skončila dosud nejsilnější strana vládní pětikoalice ODS v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 13,5 procentního bodu. Během jednoho roku ztratili občanští demokraté necelých sedm procent svých voličů a tento, dnes již dlouhodobý trend klesajících volebních preferencí, by měl být pro tuto vládní stranu velkým varováním. ODS a potažmo celé vládě se nadále nedaří rozptýlit obavy obyvatel týkající se energetické krize ani vysoké inflace. Velké rozpaky budí ve společnosti také pocit z omezování svobody projevu a vládní záměry o prosazení nové legislativy, která by umožnila zákonem kriminalizovat jiné než vládou „schválené“ názory.

Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou, a to se ziskem 9,3 procentního bodu. Oproti konci loňského roku zaznamenala SPD několikabodový procentní pokles voličských preferencí. Jedním z důvodů může být i vyhýbavý názor Tomia Okamury před druhým kolem prezidenské volby, kdy svým voličům nedokázal vysvětlit z pozice druhé nejsilnější opoziční strany důvody, proč nepodporuje jednoznačně Andreje Babiše do druhého kola coby opozičního kandidáta. Tomio Okamura tím u řady voličů ztratil na „akceschopnosti“ a důvěryhodnosti a za jeho postojem viděli jeho podporovatelé spíše zákulisní politické intriky či snahu o udržení si své vlastní pozice. Pro hnutí SPD by toto mělo být varováním, neboť následně právě Andrej Babiš vyhlásil „válku o voliče“ nejen ČSSD, ale právě o voliče SPD. A tahounem opozice je v tuto chvíli po mobilizaci voličů během prezidentské volby právě hnutí ANO v čele s bývalým premiérem Andrejem Babišem. Dalším důvodem, proč by měl být Tomio Okamura znepokojen je i fakt, že se napříč Českou republikou rodí významná podpora nové strany PRO, která všechny tyto zklamané voliče úspěšné přetahuje do svých řad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky

19:28 Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky

Zavedení 20% amerických cel vůči dovozu z Evropské unie je špatnou zprávou pro obě strany Atlantiku.…