BIM představuje komplexní proces vytváření a správy dat o stavbě během celého jejího životního cyklu. Dochází k propojení přípravy, výstavby a provozování infrastruktury do jednoho komplexního digitálního systému (informačního modelu stavby neboli BIM modelu), který se vyznačuje přesností, konzistencí, koordinací a synchronizací. Informační modelování umožní zejména zvýšení kvality přípravy a realizace staveb včetně hmotných, časových i finančních úspor. Dále následně v provozní fázi umožní efektivnější péči o dopravní infrastrukturu, systematickou a cílenou údržbu s optimálním vynakládáním finančních prostředků. Tento systém se od klasického navrhování staveb liší v mnoha ohledech. Jedním z podstatných rozdílů je posun od tradičního způsobu práce k 3D modelování a cílené práci s informacemi, například s materiálovými vlastnostmi, požadavky na údržbu, časovým harmonogramem stavby nebo s kalkulací nákladů. V procesu výstavby je například možné dosáhnout výrazných přínosů využitím BIM modelu k automatickému navádění strojů. BIM nově přináší změny ve způsobu organizace a řízení. Díky efektivnější a užší spolupráci mezi všemi zúčastněnými subjekty je jejich koordinace na mnohem vyšší úrovni než při klasickém průběhu stavby.
Pracovní skupina zahájila práci na dvou základních paralelních úkolech:
- Zpracování koncepce zavedení informačního modelování pro stavby dopravní infrastruktury
- Podpora přípravy pilotních projektů
V pracovní skupině je nyní vedena diskuze o vhodných typech pilotních projektů z hlediska technické náročnosti a stavu přípravy. Na základě výsledku této diskuze potom vybere ŘSD a SŽDC ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a SFDI pilotní projekty, od kterých si slibují získání a osvojení nových dovedností a schopností k využití maximálních přínosů digitalizace stavebnictví.
Odborná veřejnost byla oficiálně informována o záměru využití BIM u pilotních veřejných zakázek pro dopravní stavby na konferenci BIM DAY 2016, která se konala 10. 11. 2016 v Národní technické knihovně v Praze. „V BIMu spatřujeme nový nástroj pro efektivnější vynakládání finančních prostředků. Ke skutečnému ověření přínosů bychom rádi spustili pilotní projekty již v průběhu roku 2017,“ řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.
Investorské organizace rezortu Ministerstva dopravy s podporou SFDI současně zahajují budování interních kapacit, včetně znalostní základny pro využití inovací a digitálních technologií pro dopravní stavby. „Vzájemnou spolupráci projekčních kanceláří, inženýrských organizací, zhotovitelů, velkých veřejných investorů a správců staveb dopravní infrastruktury při postupném využití BIM a obecně v oblasti digitalizace stavebnictví považuji za jedinečnou příležitost k zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti ČR v globálním konkurenčním prostředí, “ řekl 1. náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva