Výsledek jednání pana ministra Tomana s paní ministryní Schillerovou je pro nás obrovským zklamáním. Částka 3,6 mld. Kč pro všechny vlastníky lesa znamená ve skutečnosti kompenzaci necelých 10% újmy která státním i nestátním vlastníkům lesa v roce 2020 v důsledku kůrovcové kalamity, deformace tržních cen prací, sazenic a při prodeji kůrovcového dříví vznikla. Zejména menší vlastníci v nejhůře postižených oblastech nebudou tak schopni řádně obnovit své zničené lesy, kalamita je připravila o příjmy z prodeje dříví i na několik desítek let dopředu. Chápeme napjaté diskuze při řešení požadavků na státní rozpočet v důsledku pandemie, tornáda a ostatních neočekávaných událostí. Obnova lesů je však klíčová pro zmírnění změn klimatu, CO2 neutralitu i zvýšení biodiverzit naší krajiny.
Ing. Stanislav Janský
místopředseda SVOL
pověřený výkonem funkce předsedy
Jak konkrétně takové rozhodnutí dopadne na majetek, kde zmizely téměř všechny lesy a je potřeba je obnovit, naleznete v citaci jednatele Městských lesů Dačice Kamila Kupce: „Majetek města Dačice byl v průběhu let 2015-20120 postižen kůrovcovou kalamitou takovým způsobem, že bylo během těchto let odlesněno 60 % výměry lesa. To představuje holiny v celkové rozloze více jak 220 ha. Náklady na zalesnění a následnou péči o nově obnovené porosty jsou v průměru na 1 ha 270 tis. Kč. Celkově tedy musí vlastník vynaložit prostředky ve výši cca 60 mil. Kč. To jsou nutné výdaje, tak aby byly znovu obnoveny všechny funkce lesa, jak je vyžaduje objednávka společnosti. Během příštích 20 let jsou těžební možnosti minimální, a proto není žádný finanční příjem hospodaření na lesním majetku. Jediným zdrojem finančních prostředků jsou tedy dotační tituly, kompenzace a vlastní zdroje. Do současné doby společnost obdržela příspěvky ve výši 8 mil. Kč to představuje zlomek nákladů na obnovu lesních porostů. Nedostatek finančních prostředků se projevuje zpomalením obnovy holin a může dojít až k úplnému zastavení zalesňovacích pracích. Toto zastavení bude mít fatální důsledky nejenom pro vlastníka, ale celou společnost. Zejména s ohledem na klimatické důsledky v regionu, protože stejně jsou postiženi všichni vlastníci lesa na Dačicku, a zejména drobní vlastníci nemají jiné finanční zdroje na obnovu svého majetku,“
SVOL v souvislosti s trvale udržitelným financováním lesnicko-dřevařského sektoru upozorňuje na fakt, že tento dotační titul v příštím roce skončí a je nejvyšší čas významně postoupit v jednání o budoucnosti financování lesů. Z možných variant řešení se jeví jako nejoptimálnější tzv. „platba za mimoprodukční funkce lesa“. Podle předběžného odhadu SVOL by toto řešení předpokládalo vyčlenit z rozpočtu MZe 10 – 12 miliard korun ročně. Mnozí vlastníci přišli o zdroj příjmů až na 40 let dopředu a jejich situace je kritická.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV