Sbírka umění z Rájce nad Svitavou se představuje na výstavě v Moravské galerii

07.01.2017 19:47 | Zprávy

Sbírka umění šlechtického rodu Salm-Reifferscheidtů ze zámku Rájec nad Svitavou se představuje na výstavě v Moravské galerii v Brně. Pod názvem Aristokracie vkusu: Obrazárna zámku Rájec nad Svitavou a sběratelství knížat ji pořádá Moravská galerie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Sbírka umění z Rájce nad Svitavou se představuje na výstavě v Moravské galerii
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Výstava tematizuje mecenášství a sběratelství umění, které hrálo v životě šlechtického rodu Salm-Reifferscheidtů důležitou roli. K vidění je zde i domněle ztracený obraz Arnolda Böcklina zachycující dětskou podobiznu starohraběte Karla. Expozice představuje sběratelskou činnost moravské větve starohraběcího a knížecího rodu Salm-Reifferscheidtů v období od roku 1763, kdy získali panství Rájec na Moravě, až do závěru 19. století.

Umělecké sbírky zámku v Rájci nad Svitavou jsou unikátní nejen rozsahem a množstvím kvalitních uměleckých děl, ale také tím, že se na rozdíl od většiny podobných historických sbírkových souborů dochovaly do dnešních dnů takřka v úplnosti, a to včetně velkého množství archivních a dokumentačních materiálů.

U příslušníků šlechty se kladný vztah k umění a dobrý vkus obecně předpokládají, jak se však můžeme přesvědčit na konkrétních příkladech, výtvarné zájmy aristokracie mají mnoho vrstev a podob. Výstava přibližuje způsoby, jakými se příslušníci aristokracie vztahovali k výtvarnému umění na konci barokní doby a zejména proměny těchto vztahů v průběhu 19. století, v období nástupu moderní doby, kdy šlechta postupně ztrácela výlučné sociální a ekonomické postavení.

Přístup jednotlivých členů rodu Salm-Reifferscheidtů k výtvarnému umění má totiž zároveň obecnější výpovědní hodnotu, protože analogické příklady lze nalézt u mnoha dalších aristokratických rodin. Časové proměny jejich vztahu k umění a umělcům je proto možné v tomto období sledovat v celé společnosti.

Rodina Salm-Reifferscheidtů  | © Moravská galerie v Brně

Malé návštěvníky provede výstavou starohrabě Karel

Dětská podobizna Karla ze Salm-Reifferscheidtu inspirovala speciální prohlídky pro děti. Pro všechny malé návštěvníky je připravena prohlídková trasa, kterou je provede sám starohrabě Karel jako osmiletý chlapec. Odpočinout si budou moci v dětském pokojíčku malého šlechtice, kde si pohrají s dobovými hračkami či vyzkoušejí paruky z chlapcovy garderoby.

Výstavu doprovází obsáhlá publikace Aristokracie ducha a vkusu. Zámecká obrazárna Salm-Reifferscheidtů. Autory textů jsou prof. PhDr. Lubomír Slavíček, CSc., Mgr. Petr Tomášek, Mgr. Michal Konečný, PhD., Mgr. Lenka Kalábová a další odborníci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Platforma pro zdravý stavební zákon: Řešení DSŘ nedostatečně zohledňuje problémy při podávání žádostí z prvních měsíců

13:21 Platforma pro zdravý stavební zákon: Řešení DSŘ nedostatečně zohledňuje problémy při podávání žádostí z prvních měsíců

Vyjádření k bypassu digitalizace stavebního řízení