Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Symfonické fantazie Marka Šedivého

21.11.2018 8:49 | Zprávy

První koncert Marka Šedivého v pozici hlavního hostujícího dirigenta dá zaznít kompozicím předních autorů 19. a 20. století. V pondělí 26. listopadu ho zahájí předehra k opeře Bludný Holanďan od Richarda Wagnera.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Symfonické fantazie Marka Šedivého
Foto: rozhlas.cz/ Khalil Baalbaki
Popisek: SOČR v Rudolfinu

Německá sopranistka Melanie Diener provede zřídka slýchaný písňový cyklus, Šest písní s orchestrem Arnolda Schönberga. Vyvrcholením večera pak budou „Symfonické fantazie“, tedy Šestá symfonie Bohuslava Martinů, považovaná dnes za jednu z nejlepších skladeb autora. Přímý přenos ze Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo Vltava.

Jak se nám Marek Šedivý svěřil, Richarda Wagnera velmi obdivuje, a to nejen jako skladatele, ale též filozofa, dirigenta a spisovatele. „Jeho myšlenky, rozhled a přístup k hudbě jsou inspirující a máme štěstí, že po sobě zanechal kromě geniální hudby také velké množství textů. S fascinací sleduji jeho ohromný intelektuální záběr. Jak už to u výrazných osobností bývá, pojí se s ním také řada kontroverzí a mě velmi baví rozkrývat jejich příčiny. Nemám rád jednoznačná odsouzení...“ Prakticky se s jeho hudbou setkal jako asistent v produkci Tristana a Isoldy v kanadském Torontu: „To byla ohromná zkušenost, moje první velká práce v operním domě. Už jen samotné studium této partitury je velmi náročné; samozřejmě působit v tak špičkovém souboru byla velká škola.“ Dále strávil jako stipendista Wagnerovské společnosti týden na festivalu v Bayreuthu. Mohl tak sledovat představení, podívat se do orchestřiště a navštívit muzea. „Slyšet Wagnera v jeho divadle je ohromný zážitek.“

Se sólistkou Šesti písní Arnolda Schönberga, Melanie Diener, se už v minulosti Marek Šedivý setkal, právě ve zmíněném Torontu. „Paní Diener byla tehdy představitelkou Isoldy a velmi mě okouzlila svými pěveckými i hereckými kvalitami. Navíc je to sympatická a otevřená dáma. Myslím, že se na její interpretaci písní můžeme velmi těšit!“ Německá sopranistka v minulosti vystupovala s dirigenty, jakými jsou třeba Claudio Abbado, Riccardo Chailly nebo Bernard Haitink. K repertoáru nadcházejícího koncertu uvedla: „Miluji hudbu ze začátku 20. století. Schönbergovy Písně s orchestrem, op. 8, jsou zařazovány do Schönbergova pozdně romantického stylu. Slyšíme v nich vliv Richarda Wagnera a Schönbergových současníků Gustava Mahlera a Richarda Strausse, ale v harmoniích a orchestraci je patrná intenzivní vůle experimentovat a najít uměleckou osobitost. Pro mě jako zpěvačku je tento počínající přechod od lyrické melodičnosti k novějším formám hlasového projevu velice vzrušující a přitažlivý.“

Závěr večera bude patřit Symfonii č. 6 „Symfonické fantazie“ od Bohuslava Martinů, jejichž vznik souvisí s oslavami 75. výročí vzniku Bostonského symfonického orchestru v roce 1955. Těleso tehdy vedl Charles Munch, přítel Bohuslava Martinů už z doby pařížského pobytu ve 30. letech.  Zatímco každá z pěti symfonií, které autor složil v americkém exilu v letech 1942–1946, má formu naprosto ukázněnou a přísnou, Symfonické fantazie představují zřetelný zlom. Řečeno slovy autora, jde v nich o „odklon od symetrie směrem k fantazii. Symfonické fantazie jsou de facto bez formy, ale něco je drží pohromadě, nevím co, ale má to jednu linku (…)“.  Kompozici, kterou kruh newyorských kritiků označil za nejlepší symfonické dílo provedené v New Yorku v roce 1955, vnímá Marek Šedivý jako jeden z klenotů české hudby.

Ředitel SOČRu Jakub Čížek k započaté spolupráci s panem dirigentem uvedl: „Marek je mladý dirigent, přesto umí výborně pracovat i s velmi náročnými partiturami. Se SOČRem to dokázal již mnohokrát, naposledy v minulé sezoně při nastudování děl Dukase a Bartóka. Na témže koncertě provedl také světovou premiéru Dřízalova koncertu a znovu potvrdil, že je mu blízká i zcela současná tvorba. S šéfdirigentem Alexandrem Liebreichem tak tvoří ideální uměleckou dvojici v čele našeho orchestru.“

Koncert je součástí festivalu Dny Bohuslava Martinů.

PROGRAM:
Richard Wagner (1813–1883): Bludný Holanďan, předehra k opeře
Arnold Schönberg (1874–1951): Šest písní s orchestrem, op. 8
Bohuslav Martinů (1890–1959): Symfonie č. 6 „Symfonické fantazie“ H 343

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Marek Šedivý – dirigent
Melanie Diener – soprán

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 26. listopadu V 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.
Záznam nabízí ve středu 28. listopadu od 20 hodin ČRo D-dur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Nový urgentní příjem náchodské nemocnice tento týden zahájí provoz

13:33 Královéhradecký kraj: Nový urgentní příjem náchodské nemocnice tento týden zahájí provoz

Královéhradecký kraj dokončil stavbu nového urgentního příjmu v Oblastní nemocnici Náchod. Ostrý pro…