Obecně ke koncepci
Domníváme se, že EIC by měla plnit roli jak poradního orgánu, tak podporující agentury. EIC by měla sloužit progresívním malým/středním i větším firmám, zaměřeným zejména na aplikovaný výzkum. Výsledkem by mělo být výrazné urychlení postupu inovací od nápadu až k uplatnění na trhu. Měly by být odstraněny základní brzdy využití inovací v EU. EIC by se měla zabývat všemi formy inovací a měla by pokrývat jak stranu nabídky, tak stranu poptávky.
Organizační aspekty
Souhlasíme s uplatněním kritéria průlomové inovace, musí však být jasně definováno. Do práce EIC by měl být zapojen celý inovační řetězec. Dáváme přednost postupu zespoda nahoru (bottom up).
K navrženým scénářům:
Scénář 1 - One stop shop/jediné vstupní místo, usnadňující přístup k programům EU pro inovátory prostřednictvím zlepšeného online rozhraní (online interface)
Scénář 2 – EIC fungující výhradně jako rada zaměřená na strategii a poradenství
Scénář 3 – Celoevropské schéma vybudované na lokálních inovačních kapacitách, clusterech, chytré specializaci (smart specialization) a místním používání nařízení EU
Scénář 4 – EIC jako instituce poskytující podporu vybudovaná na principu ERC
Scénář 5 – EIC na základě úkolu (po vzoru DARPA)
Scénář 6 – Koncentrace na vysoké riziko/vysoký zisk
TA ČR se přiklání ke scénáři číslo 4, případně ke kombinaci scénáře číslo 4 a 6. Je však nezbytné potvrdit přístup bottom up, vyjasnit, co se myslí pod pojmem „very best researchers“, nakolik se počítá s využitím finančních nástrojů.
Více informací k EIC naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva