TVEL vstupuje na evropský trh s titanem

19.01.2017 13:03 | Zprávy

Výsledkem spolupráce ruských společností TVEL a Čepeckij mechaničeskij zavod (ČMZ) je první smlouva na dodávky většího množství titanu evropskému zákazníkovi. Smlouva byla podepsána na pět let a její hodnota přesahuje 30 mln eur (810 mln. Kč). Obě společnosti patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

TVEL vstupuje na evropský trh s titanem
Foto: red
Popisek: Rosatom

V průběhu platnosti smlouvy bude na evropský trh dodáno přes 1000 tun titanových desek, prutů a profilů vyrobených společností ČMZ. Kontrakt stanovuje, že objem dodávek bude každým rokem několikanásobně narůstat a maxima dosáhne v roce 2021. První dodávka má k evropskému partnerovi dorazit v prvním čtvrtletí tohoto roku.

„Schválený plán dodávek s tak výraznou vzestupnou tendencí umožňuje podniku plánovitě zvyšovat objem výroby a podstatně rozšířit jeho stávající výrobní možnosti,“ uvedl generální ředitel ČMZ, Konstantin Vergazov. Dodal: „Jde o první velký kontrakt společnosti TVEL na dodávku titanu zahraničnímu partnerovi. Objem současných dohod s indickými, singapurskými a americkými společnostmi se pohyboval jen v rozmezí 10 až 20 tun. Evropská distribuční společnost se pro takto velký projekt rozhodla na základě série úspěšných dodávek vzorků, které proběhly v loňském roce.“

Titanové produkty společnosti ČMZ jsou určeny pro různé oblasti průmyslu, včetně leteckého a automobilového. V posledních třech letech vzrostl objem produkce titanu podnikem ČMZ více než dvojnásobně. Do zavedení produkce titanu investoval Rosatom přes 15 mln. Eur (400 mln. Kč).

Dodávky na evropský trh realizuje tato společnost přes jednu z největších bavorských exportních společností Hermith GmbH, která byla 23. listopadu 2016 během akce s názvem Exportpreis Bayern 2016 vyhlášena nejlepší bavorskou exportní společností za období 2015/2016. Porota složená ze zástupců hospodářských a obchodních komor, významných firem a novinářů vybírala mezi nominovanými firmu, která měla největší vklad v exportní směřování bavorského hospodářství.

Aleksej Rasskazov, ředitel společnosti Hermith, řekl: „Naše společnost pevně zaujala mezeru na trhu s použitím titanu ve vysoce technologicky náročných oborech průmyslu. Úzce spolupracujeme s evropskými výrobci automobilů, jako je Jaguar Land Rover, AMG, Ferrari, McLaren a další.“

Společnost iniciovala použití ruských titanových slitin při výrobě tlumičů, torzních tyčí a stabilizátorů v automobilovém průmyslu i v monopostech Formule-1. Nejvyšší řada automobilů značky Ferrari má titanové pružiny vyrobené z ruského titanu, dodal Rasskazov. Společnost Hermith také rozvíjí další oblasti použití titanu, jako například výroba žáruvzdorných slitin a titanových materiálů pro aditivní technologie výroby.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Komerční prezentace

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany si kvůli nutné rekonstrukci areálu v Bubenči pronajme kancelářské prostory

7:23 Ministerstvo obrany si kvůli nutné rekonstrukci areálu v Bubenči pronajme kancelářské prostory

Ministerstvo obrany si kvůli nezbytné rekonstrukci rozsáhlého areálu v pražské Bubenči (MO-A) pronaj…