Technologie hlavního města Prahy: Z nové fontány na Václavském náměstí už stříká voda

25.05.2022 10:57 | Tisková zpráva

V parných dnech osvěží i nedaleké pítko

Technologie hlavního města Prahy: Z nové fontány na Václavském náměstí už stříká voda
Foto: thmp.cz
Popisek: Technologie hlavního města Prahy - logo

Ve spodní části Václavského náměstí vznikla v říjnu loňského roku při jeho rekonstrukci nová fontána. Kvůli blížícímu se chladnému počasí se prvního spuštění dočkala letos v polovině května. Ve správě ji má městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která současně s fontánou zprovoznila na nejznámějším pražském bulváru i nové pítko. 

„Při úpravě dolní části náměstí jsme kladli důraz na jeho zklidnění a rekreační rozměr. Nová fontána s okolními lavičkami jsou jedněmi z prvků, které k tomu přispívají. Lavičky navíc fontánu chrání před tím, aby na ni najelo auto, byť omylem, a poškodilo ji. V parných dnech pak Pražanům přijde vhod i nové pítko, které stojí pár metrů opodál,“ uvedl k revitalizaci náměstí radní hl. m. Prahy Jan Chabr a dodal, že se myslelo také na udržitelnost. „Pod Václavským náměstím se nachází šachta s akumulační nádrží. Voda z trysek fontány stéká zpět do nádrže, kde prochází skrze filtry a znovu – už čistá – vyvěrá nad povrch. Dochází tak k recyklaci vody, která nám umožňuje výrazně snížit její spotřebu a chovat se ekologicky,“ doplnil radní.

Fontánu tvoří 16 vodních trysek ve čtyřech řadách, které podtrhují dokola osázená LED svítidla vyzařující bílé světlo. Výšku tryskající vody je možné měnit pomocí frekvenčního měniče umístěného v šachtě. THMP připravuje ovládání na dálku, díky čemuž bude schopna přímo ze svého dispečinku nejen určovat zmíněnou výšku vodotrysků, ale i v případě potřeby fontánu vypnout a opětovně zapnout.

Dalším chystaným posunem je samoregulace trysek na základě pohybu větru. „Plánujeme na nedaleký stožár veřejného osvětlení uchytit měřič rychlosti větru a do šachty pak umístit čidlo, které bude ovládat výkon trysek. Čím více větru, tím méně vody bude z trysek vyvěrat. Při vysokém poryvu by se dokonce fontána měla sama plně vypnout,“ objasnil princip předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Typický a oblíbený prvek města si Pražané a návštěvníci metropole užijí od ranních do pozdních večerních hodin. S ohledem na klimatické podmínky bude v provozu od jara do podzimu. V nadcházejících letech by na Václavském náměstí měly přibýt ještě dvě další menší fontány, a to v jeho horní části. Záměr je nyní ve fázi projektu. Do správy by je měla převzít THMP, stejně jako plánovanou fontánu poblíž Masarykova nádraží v ulici Na Florenci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Vichřice loni poškodila na Jablunkovsku desítky tisíc stromů. A dnes je tam?

22:28 Lesy ČR: Vichřice loni poškodila na Jablunkovsku desítky tisíc stromů. A dnes je tam?

Porosty v Mostech u Jablunkova loni poškodila vichřice. Vznikla desetihektarová holá plocha. Lesy ČR…