Osvojit si správné postupy, při kterých i vteřiny rozhodují o životě toho, který se topí, se tento týden učí studenti Zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity pod vedením zkušených lipenských záchranářů z Vodní záchranné služby ČČK. „Cílem kurzu je připravit studenty na zvládání a řešení krizových situací v problematice vodní záchrany a dalších specifických terénů v zimních podmínkách, se kterými se mohou setkat při výkonu reálných záchranářských činností, se zaměřením sebezáchrana a záchrana osob při proboření do ledu,“ uvedl Milan Bukáček, vedoucí kurzu i zdejších záchranářů.
Při jednotlivých dnech řeší studenti mnoho modelových situací. Název jednoho výukového odpoledne je například hypotermie v praxi, kdy studenti plavou ve studené vodě v plavkách a v botech, dále se učí zachraňovat tonoucího při proboření do ledu improvizovanými či k tomu určenými záchrannými prostředky a sebezáchraně. „Důležitou součástí výuky je osvojení teoretických znalostí týkajících se vlastností ledu, taktiky záchrany z ledu nebo toho, jak se připravit na pobyt ve studené vodě,“ dodal Bukáček.
Dalšími tématy kurzu je také topografie, práce s mapou a orientace v krajině. „Strávili jsme také 24 hodin v terénu. Jednalo se o jakýsi kurz přežití ve volné přírodě. Jednu noc jsme také přespali v improvizovaných přístřešcích,“ doplnil Bukáčkův kolega Jan Wimmer.
Součástí byla také demonstrace práce záchranářského psa, který vytáhl z ledové vody topícího se figuranta. Vodní záchranáři mají dva psy, kteří jsou cvičeni i pro záchranu tonoucích v ledové vodě. Oba jsou nyní k dispozici studentům v Dolní Vltavici. Jedním z nich je čtyřletý německý ovčák jménem Aiwy. „Nejdůležitější je, aby měl pes kořistnický pud, aby měla chuť si pořád hrát. Záchrana tonoucího je pro ni vlastně soubojem o lano. Ona ho odnese figurantovi, ten ho chytne a ona se přetahuje,“ uvádí jeho majitel a záchranář Jan Wimmer.
Příští týden se kurzu zúčastní druhá skupina studentů z téže školy. I na ně čeká sebezkušenostní výcvik zaměřený na ověření jejich psychické a fyzické odolnosti a schopnost týmové spolupráce tu pořádají již po patnácté. „Určitě se výrazně zlepšilo vybavení studentů. To se začátkem nedá srovnávat. Také je evidentní, že studenti jsou měkčí a měkčí, tvrdá výchova se vytrácí. Holky vydrží více než chlapi, nebojí se převzít vedoucí úlohu na kurzu,“ uzavřel Bukáček.
Vodní záchranná služba ČČK má bohaté zkušenosti s pořádáním kurzů, včetně mezinárodních, které tu pravidelně organizují pro složky IZS, studenty a záchranáře z Rakouska, Bavorska atd. mohou podobný kurz uspořádat i veřejnost a pro další subjekty. Stačí se jen domluvit na formě a délce kurzu. Více pak najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva