Ústecký kraj: Výbor pro sociální věci se zabýval vyloučenými lokalitami

31.07.2021 20:33 | Zprávy

Na svém prvním výjezdním zasedání se Výbor pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality Zastupitelstva Ústeckého kraje zabýval palčivým tématem vyloučených lokalit. Členové výboru navštívili Prunéřov a Janov, kde se seznámili s bojem proti sociálnímu vyloučení v praxi.

Ústecký kraj: Výbor pro sociální věci se zabýval vyloučenými lokalitami
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.

Jednání bylo zahájeno v Centru sociálních služeb Prunéřov, kde byla členům výboru představena nejen činnost centra, ale i přeměna lokality Prunéřov a systém prostupného sociálního bydlení. Výbor se mohl přímo v terénu přesvědčit o tom, jak efektivní může být systematická práce s lidmi z vyloučených lokalit.

„Na příkladu Prunéřova je zřejmé, že se vyloučené lokality mohou proměnit i v pozitivním slova smyslu. Nic ale není hned. Chce to léta práce a dostatek sociálních pracovníků, kteří se lidem ze sociálně vyloučených lokalit mohou intenzivně věnovat. Každá změna je postupná. Je nepochybně nutná změna judikatury, která by tuto problematiku začala řešit komplexně,“ uvedl Jiří Kulhánek, starosta Kadaně, pod níž Prunéřov spadá, a náměstek hejtmana Ústeckého kraje. 

Výbor dále navštívil sociálně vyloučenou lokalitu Janov v Litvínově a litvínovskou ubytovnu UNO. Zde se seznámil s životem tamních obyvatel, činností sociálních pracovníků a taktéž se systémem prostupného bydlení. Následně proběhla diskuze členů výboru se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou a dalšími zástupci města, velitelem Městské policie Litvínov Martinem Klikou a zástupcem bytového fondu CPI BYTY Milanem Faistlem.

„Všichni víme, že je situace v regionu dlouhodobě nepříznivá. Se sociálně vyloučenými lokalitami tu bojujeme dlouho. Pokud se nezmění zákony, náš boj nikdy neskončí. Jako bývalá starostka Obrnic vím, o čem mluvím,“ sdělila Drahomíra Karasová, předsedkyně Výboru pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality Zastupitelstva Ústeckého kraje.

Náměstek hejtmana Jiří Kulhánek uzavřel jednání výboru konstatováním, že výjezdní zasedání výboru ve vyloučených lokalitách nebudou pouze výletem, jako tomu bylo v minulosti, ale vyplyne z nich konkrétní požadavek zastupitelstva kraje na změnu legislativy v oblasti sociálního bydlení a sociálních dávek na bydlení, která v důsledku bude znamenat zastavení migrace sociálně slabých do našeho kraje a zásadní omezení obchodu s chudobou. Návrhy budou projednány na zasedání krajského zastupitelstva v září a následně zaslány vládě ČR současné a následně i té budoucí, která vznikne po volbách. Osloveni budou i všichni poslanci Parlamentu ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…