Přehled musíte podat oběma pojišťovnám a případný nedoplatek musíte – ve výši vypočtené v každém z formulářů – zaplatit také oběma pojišťovnám. Podle zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění je osoba samostatně výdělečně činná povinna nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání za tento kalendářní rok, předložit všem zdravotním pojišťovnám, u nichž byla v tomto období pojištěna, přehled o výši daňového základu, zaplacených zálohách na pojistné, vyměřovacím základu a pojistném vypočteném z tohoto vyměřovacího základu.
Jaký je postup pro podání přehledu?
Znamená to, že musíte vyplnit dva přehledy a částku pojistného (resp. svého nedoplatku) propočítat pro každou z pojišťoven. Využít můžete možnosti podání prostřednictvím VZP Point, na který se dostanete i přes aplikaci Moje VZP, pokud do ní máte zřízený přístup. Další z možností je vyplnit interaktivní formulář – i s potřebnými vysvětlivkami ho najdete na našem webu ZDE. Náš interaktivní formulář s výpočtem částky pojistného za půlrok u VZP a s novými zálohami pak můžete vytisknout, podepsat a podat elektronicky nebo na kterékoli pobočce VZP, případně jiným zvoleným způsobem. Pro předchozí pojišťovnu musíte použít její vlastní tiskopis (i když se liší jen logem).
Interaktivní formulář "naplníte" pro obě pojišťovny stejnými vstupními údaji o výši daňového základu, protože tzv. rozhodným obdobím je pro OSVČ celý kalendářní rok, za který se pojistné platí. Nepřehlédněte, že v řádku 5 musíte vyplnit počet měsíců, kdy jste byla u dané pojišťovny (tedy 6 na formuláři VZP a na formuláři původní pojišťovny také 6). V řádku 4 a 6 ale vepíšete na obou formulářích 12, protože samostatná výdělečná činnost trvala po celý rok a po stejnou dobu pro vás (jak je z dotazu zřejmé) platil minimální vyměřovací základ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva