Všichni zaměstnanci se zdravotním znevýhodněním jsou do pracovního kolektivu zapojováni stejnou měrou jako ostatní zaměstnanci. Mohou využívat pružnou pracovní dobu nebo se domluvit na práci z domova, pokud by to jejich zdravotní stav vyžadoval. Přizpůsobení pracovního místa (například úprava židle, stolu nebo bezbariérový vchod) patří mezi naprosté samozřejmosti. Každý nový zaměstnanec má při nástupu přiděleného tzv. patrona, který s ním aktivně spolupracuje po celou dobu zkušební doby. Ale pochopitelně i v jejím průběhu či po jejím skončení se může nový zaměstnanec obracet na ostatní kolegy na pracovišti, přímého nadřízeného nebo personální oddělení, které řeší všechny požadavky individuálně s přihlédnutím k potřebám konkrétního zaměstnance.
To ostatně dokládají i slova vozíčkáře Davida Drahonínského, paralympijského vítěze z Pekingu v lukostřelbě, který pracuje v Ústředí VZP jako specialista služeb klientům: „Oceňuji nejen bezbariérovost vstupu a pohodlného pohybu po budově, ale také přátelskou atmosféru na pracovišti a ochotu svých kolegů pomoct mi vždy, když to potřebuji.“
Soutěž Stejná šance – Zaměstnavatel 2012 pořádá občanské sdružení Rytmus. Cílem soutěže je podpořit firmy, které zaměstnávají osoby se zdravotním znevýhodněním, poskytnout jim veřejné uznání a prostřednictvím jejich příkladu motivovat ostatní firmy, aby se nebály znevýhodněné zaměstnance přijímat do svých pracovních kolektivů.
Nominovat zaměstnavatele v pátém ročníku soutěže mohla široká veřejnost. Všeobecnou zdravotní pojišťovnu do soutěže doporučila paní Lenka Kohoutová, poslankyně Parlamentu České republiky a členka Výboru pro sociální politiku, která se již mnoho let angažuje v projektech zaměřených na zapojování zdravotně znevýhodněných spoluobčanů do pracovního a společenského života.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP