V sobotu opět po roce dorazily stovky zájemců o obnovitelné zdroje energie k větrným elektrárnám u Janova (poblíž Litomyšle) a Věžnic (nedaleko Polné). Odborný výklad, prohlídka interiéru elektráren, možnost občerstvení i soutěže o zajímavé ceny – to vše v kombinaci s krásným, ale větrným počasím bylo mocným magnetem pro zhruba 600 návštěvníků, kteří pod točící se „větrníky“ dorazili. Stalo se tak v rámci Dne otevřených dveří, který pořádá Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s Evropskou asociací pro větrnou energii (EWEA) u příležitosti Světového dne větru.
Teprve podruhé se veřejnosti otevřely větrné elektrárny z dílny českého výrobce Wikov Wind stojících u Janova. Návštěvníků, kteří se ke strojům sjížděli z blízkého okolí i hodně vzdálených míst, bylo za celý den celkem 300. „Silný zájem veřejnosti nás těší a zároveň zavazuje do dalších ročníků. Věříme, že lidem se u nás líbilo a tato akce přispěje k větší informovanosti veřejnosti o fungování a přínosu větrných elektráren,“ říká Oldřich Kožušník, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje (ČEZ OZE), která větrné elektrárny provozuje.
obr. - VtE VěžniceU Janova vyrábí od roku 2009 ekologickou elektřinu dvojice českých strojů Wikov W 2000 SPG. Každá z dvojice elektráren od výrobce Wikov Wind, a.s., má instalovaný výkon 2 MW, hmotnost 275,7 tun, rotor o průměru 80 metrů a celkovou výšku 120 metrů.
Podobný zájem místních obyvatel i turistů provázel sobotní den také na „větrnících“ u Věžnic na Vysočině, které jsou v posledních letech tradičním místem setkávání zájemců o obnovitelné zdroje energie. „Je dobře, že lidé z širokého okolí si sem opakovaně nacházejí cestu. Podle stále odbornější povahy otázek návštěvníků je také vidět, že povědomí o významu větrných elektráren průběžně stoupá,“ připomíná specialista rozvoje ČEZ OZE Pavel Prchal, jenž vedl exkurze u zdejších elektráren.
U Věžnic vyrábějí elektřinu německé větrné elektrárny RE power MM92. Každý stroj disponuje instalovaným výkonem 2,05 MW, hmotností 254,8 tun, rotorem o průměru 92,5 metru a celkovou výškou 126,3 metru.
Skupina ČEZ vyrábí v České republice stoprocentně čistou a ekologickou energii ve vodních elektrárnách, fotovoltaických a větrných zdrojích. Aktivní je také v oblasti spalování biomasy a využití energie bioplynu.
Instalace zdrojů 100% čisté ekologické energie je zároveň v souladu s vizí FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklarovala záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji.
Více informací
- www.cez.cz/obnovitelnezdroje
- www.pro-vetrniky.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ