Nad rámec implementace zavádí například povinnost cizince absolvovat integračně-adaptační kurz nebo zavedení mimořádných pracovních víz za účelem zaměstnávání.
Novela zákona o pobytu cizinců usnadní životní situace cizincům, kteří přijeli do České republiky kvůli vědeckému výzkumu nebo studiu. Vysokoškolští studenti a vědečtí pracovníci budou moci například po dokončení svého studia nebo vědeckého výzkumu pobývat na území České republiky až devět měsíců za účelem hledání zaměstnání nebo zahájení podnikatelské činnosti.
Novela také nad rámec transpozice směrnice počítá se zavedením povinnosti cizince absolvovat po příjezdu na území České republiky adaptačně-integrační kurz. Jedná se o osmihodinový kurz, kde se cizinec seznámí s právy a povinnostmi souvisejícími s jeho pobytem, se základními hodnotami České republiky, místními poměry a převládajícími kulturními zvyklostmi. Kurz je určený pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii, kteří budou na území České republiky pobývat déle než jeden rok. Náklady na absolvování kurzu ponese sám cizinec nebo jeho zaměstnavatel. Povinné kurzy bude realizovat síť integračních center, která na území České republiky úspěšně fungují již devět let.
S cílem zjednodušit a zrychlit pracovní migraci doplnilo ministerstvo novelu o zavedení tzv. mimořádného pracovního víza za účelem zaměstnání. Vydávání těchto víz bude možné spustit jen na základě rozhodnutí vlády s ohledem na situaci na trhu práce. „Pokud budou v některém odvětví chybět čeští zaměstnanci, vláda dočasně aktivuje vydávání mimořádného pracovního víza. Stanoví zdrojové země, ekonomická odvětví a objem migrace,“ vysvětlil ministr vnitra Lubomír Metnar. Platnost mimořádného pracovního víza bude maximálně jeden rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva