ZOO Liberec: Dvě mláďata v jedné expozici – narodili se takin a muntžak

12.03.2016 16:13 | Zprávy

ZOO Liberec je bohatší o dva sukopytníky. A byť je každý jiného druhu, žijí spolu v jedné společné expozici. Jedná se o samce takina čínského (Budorcas taxicolor bedfordi) a muntžaka malého (Muntiacus reevesi).

ZOO Liberec: Dvě mláďata v jedné expozici – narodili se takin a muntžak
Foto: wikipedia
Popisek: Zoo Liberec.

Velikost mláďat není zatím nijak zásadně rozdílná, ale v dospělosti bude mít takin velikostně zřetelně navrch. Jeho hmotnost bude oproti muntžakovi  dvacetinásobná.

Malý takin přišel na svět 2. března a jeho rodiči jsou samice Dorotka a samec Golda. Oba z tohoto páru se již narodili v liberecké zoo a jedná se o přímé potomky Adama a Evy – takinů, kteří zde vytvořili v roce 2002 prazáklad chovu. Připomeňme, že Adam a Eva byli dovezeni před 14lety přímo z Číny a na dlouhou dobu se tak jednalo o jediné exempláře tohoto zvířete v Evropě. I nadále je ZOO Liberec jediným chovatelem takinů čínských na starém kontinentě; stejný druh lze sice ještě vidět i v Chomutově a v Berlíně, v obou případech jde ale jen o deponovaná liberecká zvířata. Jak uvádí hlavní liberecký zoolog Luboš Melichar: „Vzhledem k požadavkům současné veterinární administrativy je téměř nemožné další taková zvířata z Číny do Evropy dovézt.“ Takinům se v Liberci daří a odchovy probíhají každoročně, většinou v předjarním čase. Nový samec zatím jméno nemá, nejspíš jej získá 23. dubna, kdy proběhnou jeho křtiny jako součást oslav Dne Země a zahájení sezóny v ZOO Liberec.

Naproti tomu, mládě muntžaka malého, narozené v únoru už jméno má. Samec dostal od ošetřovatelů jméno Xun. Muntžak je malý jelínek, který obývá ve světě geograficky podobné teritorium jako takini – oblast Číny. I proto lze oba druhy v ZOO Liberec pozorovat ve společném výběhu. Nachází se v horní části zoo, naproti expozici žiraf Rothschildových. Muntžak je charakteristický  svým nápadným zvukovým projevem, který využívá při nebezpečí. I proto je někdy nazýván „štěkajícím jelínkem“. Štěkání používají samci i při vábení samice, o kterou často bojují. Samci mají parůžky a dlouhé špičáky, které používají především na obranu. Samice mají špičáky menší a místo parůžků mají jen krátké stopky, tzv. pučnice.

Muntžak malý obývá centrální a jižní Čínu a Taiwan. Je to plaché a samotářské zvíře, aktivní především za soumraku a během noci a pohybující se v lesích s hustou vegetací. Jedinci se setkávají pouze v době rozmnožování, kdy mohou samci bojovat o samice. Březost samice trvá 6 měsíců, poté se rodí 1 mládě. Po dvou měsících už jsou mláďata samostatná. Dožívají se 12 let. Jako typičtí býložravci, spásají trávu, sbírají spadané ovoce, listy a výhonky. V některých oblastech jsou považováni za škůdce, protože okusem kůry ničí listnaté stromy. Jejich hlavními predátory jsou levharti, tygři a krajty.

Takin čínský obývá horské oblasti Himálaje Indie a západní Číny (Assam, Mishmi, S´chuan, Shensi) v nadmořské výšce 2000 – 4500 m. V zimní sezoně migruje do nižších poloh. Žije v lesních a hustých porostech zakrslých bambusů a rododendronů. Kvůli kultivaci krajiny, odlesňování a pytlačení pro vysoce ceněné maso byl téměř vyhuben. Takin dorůstá výšky 170 - 220 cm, samice je menší. Váží 350 kg a dožívá se 12 - 16 let. Charakteristickým znakem takina čínského je jeho zlatá hustá, dlouhá a žlutohnědá srst a mohutné zatočené rohy, dorůstající délky až 64 cm. Nohy jsou krátké a zavalité, s širokými kopyty, uzpůsobenými k pohybu v hustě zarostlém terénu. Pokud vycítí nebezpečí, schová se do bambusového porostu. Žije v rodinných skupinách kolem 8 jedinců, v době nedostatku potravy se takini sdružují do stohlavých stád. Staří jedinci jsou samotářští. Samice je březí 7 - 8 měsíců, poté se rodí jedno, vzácně dvě mláďata. Potravu přijímají takini brzy ráno a v pozdním odpoledni, nejaktivnější jsou přes den. Při cestách za potravou prošlapávají úzké cestičky skrz hustý porost. Živí se trávou, listy, pupeny nebo výhonky. Jejich hlavními predátory jsou medvědi a vlci. Jako nový druh byl takin čínský objeven v roce 1950.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ loni zprovoznil rekordních 182 dobíjecích stanic pro e-auta, odběr elektřiny se zvýšil o 74 procent

11:49 ČEZ loni zprovoznil rekordních 182 dobíjecích stanic pro e-auta, odběr elektřiny se zvýšil o 74 procent

Řidiči loni odebrali u stanic ČEZ rekordních 9,6 mil. kWh zelené elektřiny, nejvíce bezemisní elektř…