Zaměřil se na otázku, jak nejlépe online zveřejňovat rozhodnutí soudů, aby byla zdarma v anonymizované formě přístupná široké veřejnosti.
Kulatého stolu se zúčastnili zástupci Ministerstva spravedlnosti, Poslanecké sněmovny, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu, odborníci z akademické sféry z České i Slovenské republiky, zástupci soudů, ale rovněž zástupci advokátů, neziskových organizací a novinářů, jako nejčastější uživatelé databází rozhodnutí.
„Kulatý stůl navázal na mé šetření , z nějž vyplynulo, že současný systém zveřejňování vybrané judikatury krajských a vrchních soudů [1] nefunguje. Soudy svou povinnost neplní navzdory instrukci Ministerstva spravedlnosti [2], aby judikáty zveřejňovaly,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová a dodává: „Veřejnost v současnosti nemá bezplatný přístup ani k významným soudním rozhodnutím nižších soudů. Znalost judikatury však přispívá k předvídatelnému a jednotnému rozhodování soudů, a tím i k naplnění práva na spravedlivý proces. Na základě znalosti judikatury lze budovat také důvěru veřejnosti v justici.“
Vzhledem k tomu, že výběr rozhodnutí se v praxi ukázal jako nefunkční, považuje ombudsmanka za optimální zveřejňovat všechna rozhodnutí soudů. Právě ke zveřejňování všech soudních rozhodnutí směřuje i současný trend v Evropě (avšak se zajištěním ochrany citlivých údajů, zvláštně pak např. u věcí týkajících se nezletilých). Přístup k ní by měl být bezplatný a online.
Již před kulatým stolem ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ombudsmance přislíbil nápravu současného stavu. Uvedl, že ministerstvo připravuje novou databázi rozhodnutí. Cílem ministerstva je zajistit co nejvíce automatizovaný proces zveřejňování rozhodnutí. V současné době testuje anonymizér, který by soudům postup při zveřejňování rozhodnutí zjednodušil. Současně Vláda ČR zavázala ministerstvo ke zveřejnění rozhodnutí textů pravomocných rozhodnutí soudů vrchních, krajských a okresních soudů v elektronické podobě v jedné soudní agendě do 31. 12. 2020.
Ministr souhlasil s názorem ombudsmanky, že povinnost soudů zveřejňovat rozhodnutí musí být dána zákonem, proto v rámci novelizace zákona o soudech a soudcích v roce 2019 přislíbil řešit i tuto otázku. Současně ministr uvedl, že vyhledávač rozhodnutí musí obsahovat alespoň třídění podle soudce, soudu, data vydání, oblasti, věci, druhu a rovněž fulltextové vyhledávání.
Kulatý stůl se věnoval praktickým otázkám, jako je anonymizace rozhodnutí, která zajišťuje ochranu soukromí při zveřejňování, a také zkušenostem s elektronickými databázemi judikatury vrcholných soudů České republiky a soudů ze Slovenské republiky, kde jsou soudní rozhodnutí zveřejňována již od roku 2012.
Zúčastnil se i Jakub Michálek, předseda Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku, který téma považuje za důležité, a podvýbor bude po ministerstvu vyžadovat pravidelné informace o konkrétních krocích ke zveřejňování rozhodnutí.
[1] Přístupná přes internetové stránky Nejvyššího soudu ZDE.
[2] Instrukce č. 20/2002-SM ze dne 20. 6. 2002, kterou se upravuje postup při evidenci a zařazování rozhodnutí krajských a vrchních soudů do systému elektronické evidence soudní judikatury.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva