Zoo Ostrava: Nové chovné páry bažantů

31.12.2021 20:11 | Tisková zpráva

Ostravská zoologická zahrada chová přes deset druhů bažantů respektive zástupců z řádu hrabavých. Řada z nich patří k vzácným a v přírodě ohroženým druhům. Proto se snažíme poskytnout těmto pestře zbarveným ptákům vhodné podmínky k rozmnožování. V průběhu prosince jsme sestavili nové chovné páry bažanta zlatého a bažanta pavího.

Zoo Ostrava: Nové chovné páry bažantů
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Zástupci řádu hrabaví (Galliformes) se vyznačují zejména zavalitějším tělem, silnýma nohama s tupými drápy a silným zobákem. U mnohých druhů je vyvinutá tzv. pohlavní dvojtvárnost. Samci mívají pestře zbarvené peří, na hlavách lysé plochy a barevné hřebeny. Samice jsou zbarveny spíše nenápadně. Hnízdí zpravidla na zemi v hnízdní jamce. Vejce inkubuje většinou jen samice, pro kterou je právě v tomto období výhodné nenápadné zbarvení. Mláďata ihned po vylíhnutí opouštějí hnízdo a pod dohledem samice sbírají potravu. Kromě Antarktidy obývají hrabaví prakticky celý svět, nejvíce druhů (až 40 %) žije v Asii, v Evropě jen asi 4 %. Zoo Ostrava chová 13 druhů zástupců, mezi které se řadí například i pávi korunkatí. Ty mohou návštěvníci ostravské zoo potkat volně se pohybující v areálu zoo, a to i v zimním období.

Nejvíce druhů pohromadě pak zájemci najdou ve Voliérách ptáků Tibetu a Číny nedaleko vstupu do zoo. Právě v tomto chovatelském komplexu byl nedávno sestaven nový chovný pár bažantů pavích (Polyplectron bicalcaratum). Tento bažant v přírodě obývá nížinné a kopcovité lesy jižní Asie, nejčastěji v okolí řek. Vyskytuje se také na jihu Číny (oblast Junnan), proto v zoo obývá voliéru s názvem „Junnan – smíšený les“. Tento druh má popelavě šedé zbarvení, na němž vyniká kresba v podobě zelených „očí“. Samec i samice jsou si podobní, samec je však o něco větší a má výraznější zbarvení. Během toku předvádí samec roztažená křídla a ocas i typickou chocholku.

Druhým nově sestaveným párem je pár bažantů zlatých, který obývá nedalekou voliéru společně se skupinou papoušků alexandrů čínských. Bažant zlatý (Chrysolophus pictus) se vyskytuje v lesích s hustým podrostem křovin a bambusu střední Číny až do nadmořské výšky 2200 m. Samci mají na hlavě žlutou chocholku, na těle převažuje červené a zlaté zbarvení. Samice jsou oproti tomu nenápadně hnědošedé. Samci během toku předvádějí svatební tanec a ukazují samicím svůj výrazný límec z peří. Tanec je doprovázený hlasitým krákavým hlasem.

Areály výskytu obou druhů zasahují i do chladnějších oblastí, takže i v tomto období je máte možnost vidět venku, jakož i mnoho dalších zvířat. Těšíme se na Vás!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…