dTest: Kdo šetří, má za tři. Ale podle čeho vybrat spořicí produkt?

28.03.2018 17:52 | Zprávy

Spořicí produkty patří k nejrozšířenějším nástrojům zhodnocování finančních prostředků. Kritérií výběru není mnoho, obvykle se rozhodujete podle výše úrokové sazby, typu úročení či doprovodných poplatků. Podle jakého klíče si ale vybrat, zda upřednostnit spořicí účet, nebo termínovaný vklad? A máme se stále bát kampeliček?

dTest: Kdo šetří, má za tři. Ale podle čeho vybrat spořicí produkt?
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Zásadní je si uvědomit, jak dlouho chcete či můžete své peníze v bance ponechat. Pokud si termínem výběru nejste jisti a chcete mít možnost své úspory kdykoli použít, je pro vás vhodnější spořicí účet. V případě termínovaného vkladu je naopak potřeba počítat s takzvanou vázací dobou, po kterou se svými úsporami nebudete moci disponovat. „V případě nutnosti sice můžete nastřádané finance vybrat i před stanoveným termínem, podmínky předčasného výběru však bývají značně nevýhodné. Banky jej sankcionují například ztrátou nároku na vyplacení úroků,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Kromě rozdílu v dostupnosti vložených prostředků se od sebe oba typy spořicích produktů odlišují také výší zhodnocení, tedy tím, kolik na spoření vyděláte. Zde poměrně jasně vítězí termínované vklady. Banky totiž oceňují, když dopředu ví, jak dlouhou dobu budou finance spravovat. Tomu zpravidla přizpůsobují výši odměny, respektive úrokové sazby. Většinou platí přímá úměra: čím déle necháte banku se svými prostředky disponovat, tím více peněz na spoření vyděláte.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 6


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Mladé sovy na zemi nejsou osiřelé – lesníci radí, kdy jim pomoci

19:28 Lesy ČR: Mladé sovy na zemi nejsou osiřelé – lesníci radí, kdy jim pomoci

V lesích právě vrcholí hnízdění sov. S mladými puštíky, kalousy a výry se nyní můžeme setkat volně n…